Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Humboldt w Tarnowskich Górach. Znowu!

Drukuj stronę
Drukuj

W sobotę Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco odwiedzili uczestnicy konferencji naukowej pt. „Aleksander von Humboldt we Frankonii, na Śląsku i w Polsce” organizowanej w Ozimku. Wśród gości znalazła się Dorothée-Isabell Freiin von Humboldt-Dachroeden, reprezentantka rodziny Humboldt i prapraprawnuczka brata wybitnego naukowca.

Wizyta w Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco uczestników konferencji naukowej pt. „Aleksander von Humboldt we Frankonii, na Śląsku i w Polsce” miała miejsce w sobotę 17 września. Impreza towarzysząca Świętu Mostu i Żelaza odbyła się w Ozimku. Jednym z prelegentów był Zbigniew Pawlak, Prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, który opowiadał m.in. o tarnogórskich obchodach z okazji rocznicy urodzin i pobytu Humboldta w Tarnowskich Górach, w Mieście Gwarków oprowadził z kolei gości po kopalni i mieście.
– Nie przypadkiem Humboldt w Wiedniu spędził jeden dzień, a u nas cały miesiąc! – wskazywał Pawlak opowiadając o wizycie wybitnego przyrodnika, podróżnika i geografa w Srebrnym Mieście. Przypomnijmy: podczas swoich licznych wypraw na Śląsk Humbolt skuszony m.in. maszyną parową w Królewskiej Kopalni Fryderyk przebył do Tarnowskich Gór w grudniu 1792 roku i został na miesiąc.
Teraz miasto odwiedziła, razem z członkami Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi – SDMP Dorothée-Isabell Freiin von Humboldt-Dachroeden, reprezentantka rodziny Humboldt i prapraprawnuczka brata wybitnego naukowca. Na miejscu dowiedziała się m.in. o fakcie, że jej krewny przyczynił się m.in. do założenia tarnogórskiej Górnośląskie Szkoły Górniczej. Niestety, mimo długiego pobytu nie wpisał się on od Złotej Księgi Królewskiej Kopalni Fryderyk
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.