Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Tarnogórskie Letnie Trąbienie

Drukuj stronę
Drukuj
Infografika na czarnym tle: u góry żółty napis Tarnogórskie letnie trąbienie. Poniżej dwie trąbki skierowane ku sobie.
Koncerty promenadowe wracają po przerwie w nowej, jeszcze lepszej odsłonie! Tym razem koncerty w ramach Tarnogórskiego Letniego Trąbienia odbywać będą się w różnych miejscach miasta.

Pierwszy koncert już za nami, przyszła pora na kolejny z nich już w tę niedzielę 31.07 o godz. 18.00 w Strzybnicy, Parku Hutnika. A zagra dla nas Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec.

Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec działa przy Miejskim Domu Kultury. Do końca 2020 roku zespół funkcjonował pod nazwą „Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta”. Chociaż przez ponad 60 lat zmieniali się dyrygenci, muzycy, miejsca prób, nazwy – niezmiennie spotykają się w orkiestrze ludzie kochających muzykę. Amatorzy oraz wykształceni muzycy, młodzież i dorośli. W repertuarze orkiestry znajduje się muzyka rozrywkowa, filmowa, klasyczna oraz marszowa. Zespół współpracuje również z innymi sekcjami MDK Lubliniec oraz zaprasza do projektów muzycznych znanych solistów. Oprócz działalności artystycznej, orkiestra zajmuje się również edukacją muzyczną młodzieży i dorosłych – prowadzi naukę gry na instrumentach oraz organizuje warsztaty muzyczne dla członków zespołu.

Wszystko zaczęło się w roku 1958r.

To właśnie wtedy przy Zespole Pieśni i Tańca „Halka” utworzona została Orkiestra Dęta. Zespół rozwijał się prężnie – pod koniec lat 60. został „przejęty” przez Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex”. Przez 2 lata orkiestra funkcjonowała jako „Międzyzakładowa Orkiestra Dęta”. Dlaczego? Zależało to od finansów – muzycy potrzebowali instrumentów, sali prób, pieniędzy na wyjazdowe konkursy. W trudnych czasach łatwiej było funkcjonować „międzyzakładowo”.

Sytuacja ta nie trwała długo. Orkiestra szybko wróciła z powrotem do Lentexu i została otoczona opieką mecenasa. Została nadana jej nowa nazwa: “Orkiestra Dęta Zakładów Przemysłu Lniarskiego Lentex”. W skrócie – „Orkiestra Lentex”.:)

To jednak nie był koniec – swego rodzaju – „wędrówki” orkiestry. Po kolejnych latach grania w Lentexie – orkiestra przeszła pod skrzydła Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu. Miało to miejsce pod koniec lat 90. XX w. Wraz z tą zmianą – zmieniła się również nazwa. Od tego momentu była to „Orkiestra Dęta OSP Lubliniec”.

Po latach „wędrówki”, wielu perturbacjach i wyjątkowych „zwrotach akcji” w końcu orkiestra osiadała przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Zmienił się skład. Zmienił się profil działalności orkiestry. I oczywiście – zmieniła się nazwa. Przez kilkanaście lat funkcjonuje Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

W 2021 roku rozpoczyna się nowy rozdział w historii. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta zmienia się w Miejską Orkiestrę Dętą Lubliniec. Zespół wyposażony zostaje w nowe logo, mundury. W 2022r. orkiestra otrzymuje zaszczytny tytuł Ambasador Lublińca.

KAPELMISTRZOWIE ORKIESTRY:
1958-1966   Konrad Klimanek
1966-1967   Czesław Pietruszka
1967-1969   Piotrowski
1969-1970   Lesław Jeziorski
1971-1979   Roman Okwieka
1979-1987   Władysław Krywiński
1987-2001   Michał Kościelny
2001-2012   Tomasz Dulski
od 2012 Bartłomiej Pięta

Publiczność Tarnowskich Gór nie po raz pierwszy ma okazję wysłuchać tego zespołu. W roku 2018 gościliśmy jeszcze wtedy „Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Lublińca” na XI Tarnogórskim Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda. Nie był to pierwszy udział tej orkiestry w naszym Festiwalu, jednak w 2018 roku zespół wyjechał aż  z trzema nagrodami:

  • II Nagrodą Burmistrza Miasta za najlepsze wykonanie walca;
  • nagrodą indywidualną dla saksofonisty (Pan Mastalerz)
  • oraz nagrodą patrona Festiwalu – Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego – prof. dr hab. Władysława Szymańskiego. Nagrodę stanowiła możliwość koncertu we wspaniałej sali koncertowej Akademii. Koncert odbył się na początku 2019 roku, orkiestrze towarzyszyli wspaniali soliści oraz grupa teatralna działająca w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Sala o wspaniałej akustyce była wypełniona po brzegi, a bisom nie było końca.

Cóż więcej dodać – posłuchajmy!

Będzie nie tylko muzycznie, ale i śpiewająco.
Reszta wykonawców przedstawia się następująco:

14.08, niedziela, godz. 18.00 – Park Ojców Kamilianów – Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Konopisk

28.08, niedziela godz. 18.00, Rynek – Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa

3.09, sobota, godz. 20.00, Zabytkowa Kopalnia Srebra – Parafialna Kamiliańska orkiestra Dęta

18.09, niedziela, godz. 18.00, Rynek –  Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina

Infografika na czarnym tle: u góry żółty napis Tarnogórskie letnie trąbienie. Poniżej dwie trąbki skierowane ku sobie. Jeszcze niżej wypisane daty koncertów, które są w treści artykułu.
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Sprawdź program