Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Barbórka w środku lata 2022 już wkrótce!

Drukuj stronę
Drukuj

Aby uczcić 238. rocznicę odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine oraz przypomnieć dawne lipcowe Berfesty czyli święta górnicze zapraszamy na kolejną Barbórkę w środku lata! Jak co roku roku spotykamy się w Parku Kunszt, impreza trwać będzie dwa dni na Rynku 16 i 17 lipca. Czekać będą koncerty, jarmark rękodzieła i pokaz tarnogórskiej oraz śląskiej mody.

U góry młotek i pyrlik w wianuszku z kwiatów. Poniżej biały tekst: Barbórka w środku lata. Na dole żółty tekst: 16 do 17 lipca 2022. W tle oświetlony korytarz w Zabytkowej Kopalni Srebra.
PROGRAM
SOBOTA, 16 LIPCA
⚒15:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) Święta Barbara w sztuce – wykład Beaty Kiszel
⚒ 16.00 otwarcie
⚒ 16.30 Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka pod kierownictwem Dariusza Kasperka
⚒ 17.30 Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod kierownictwem Henryka Mandrysza
⚒ 18.30 Adam Snopek – stand up przy fortepianie
⚒ 20.00 Rajcula Warzy – Monodram wg jednoaktówki autorstwa i w reżyserii Aliny Moś-Kerger
NIEDZIELA, 17 LIPCA
⚒11.30 Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne, kościół pw. Przemienienia Pańskiego – uroczysta msza w intencji górników i górniczego miasta
⚒14.00 Park kunszt – uroczystości rocznicowe na pamiątkę odkrycia 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine złóż srebronośnych
Rynek
⚒ 10.00 ŚLĄSKO BAJARKA – spektakl i warsztaty muzyczne dla dzieci
⚒ 12.00 MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH – Pyrlik i żelazko oraz inne artefakty górnicze na stałej wystawie w Muzeum, prowadzenie: Bogusława Brol
—————————-
⚒16.00 Otwarcie
⚒ 16.15 Tarnogórska Orkiestra Dęta – „Koncert na 100 pyrlików”
⚒ 17.15 Skok przez skórę i Tarnogórski WALCZYK – Stowarzyszenie Góry Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku i chór Allegro
18.00 TARNOGÓRSKI POKAZ MODY
18.30 ADAM OLEŚ – HURDU HURDU
20.00 ZAKUKA


 


 


 

 

 


 

 


TROCHĘ HISTORII
Barbórka w środku lata? A dlaczego nie?! Przeca to właśnie tak piyrwy bywało!
Odbywające się w Tarnowskich Górach w połowie lipca święto, choć być może zaskakujące, nie jest niczym nowym, ale nawiązaniem do starej tradycji: odbywające się tutaj od końca XVIII wieku w tym terminie Bergfesty były pierwszymi w regionie świętami górników. Co ma wspólnego ze świętą Barbarą? Tylko i aż tyle, że blisko trzysta lat temu to właśnie w Srebrnym Mieście zawiązało się jedno z pierwszych (o ile nie pierwsze) bractw jej imienia i to jego istnienie zatwierdził sam papież. Nowinę o tym także ogłoszono latem.

TARNOGÓRSKA BARBÓRKA
Tarnogórskie kroniki donoszą, że za założenie bractwa odpowiedzialni są Jezuici, którzy przybyli do najprężniej się wówczas na Śląsku rozwijającego miasta gwarków w wieku. To oni zainspirować mieli powstanie bractwa św. Barbary już w 1721 roku przy tarnogórskiej parafii Piotra i Pawła. Nie w pierwszeństwie jednak tkwi wyjątkowość tutejszego bractwa, ale w doniosłości i zapoczątkowaniu czegoś, co dziś uważamy na oczywiste: jako bractwo założone w mieście górniczym jego członkowie uznali, że patronka m.in. dobrej śmieci byłaby najlepszą opiekunką miasta i wszystkich jego górników. Nie wiadomo, czy papież Benedykt XIV myślał tak samo, ale 26 później uznał istnienie bractwa zatwierdzając jego statut w specjalnej Bulli. Dokument dotarł do Krakowa (wschodnie rubieże Górnego Śląska do początków XIX wieku należały do diecezji krakowskiej) 21 marca 1747 roku. Miejscowi uznali, że ogłoszenie tej dobrej nowiny w zwykłą niedzielę nie przystoi, dlatego zdecydowali, że bullę odczytają w Święto Wniebowzięcia czyli 15 sierpnia. Nie wiemy, jak wyglądał owa uroczystość, do dziś zachowała się natomiast księga pamiątkowa bractwa w wydanym w tym samym roku modlitewnikiem.

BERGFEST
Z początkiem roku 1784 na polecenie hrabiego Redena i Heinitza nakazano poszukiwań złóż rud srebronośnych w okolicach Tarnowskich Gór, którego górnictwo po wojnie 30-letniej zaczęło podupadać. Do epokowego w swoich skutkach odkrycia doszło 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine na terenie Bobrownik Śląskich. Tego samego roku założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, w której cztery lat później sprowadzono pierwszą maszynę parową. 32-calowa maszyna zbudowana w technologii Newcomena sprowadzona z Walii, aby odwadniać podziemia, zmieniła bieg historii wywołując drugą rewolucję górniczą w Tarnowskich Górach, symbolicznie rozpoczynając także rewolucję przemysłową na europejskim kontynencie dając zaczątek industrializacji Górnego Śląska. Tarnogórzanie nie byli z pewnością świadomi epokowości odkrycia Redena i Heinitza, ale mimo to na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec spotykając się przy nim co roku właśnie 16 lipca na Bergfeście czyli święcie górniczym. Działo się tak do początków XX wieku, kiedy tarnogórskie górnictwo zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni Fryderyk.


 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.