Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Wystawa o Tarmilo coraz bliżej!

Drukuj stronę
Drukuj

Oryginalne stroje „z epoki” – kurtki, płaszcze, koszule, ulotki reklamowe, zdjęcia z sesji zdjęciowych, hal produkcyjnych, naszywki, a nawet (zachowane cudem!) oryginalne maszyny do szycia! To wszystko przygotowywane jest w Muzeum w Tarnowskich Górach na wystawę pt. „Ubierało nas Tarmilo”. Otwarcie już w sobotę w trakcie Nocy Muzeów!

Z lewej strony wystawa "ubiera nas Tarmilo" składająca się z maszyn do szycia oraz ubrań na manekinach. Z prawej strony kobieta trzymająca w rękach spodnie.
Ekspozycja jest pokłosiem niemal dwuletnich poszukiwań pamiątek po tarnogórskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Tarmilo”. Impulsem do tego było wyburzenie przez miasto budynków przedsiębiorstwa w 2019 roku, równo dekadę po jego zamknięciu.

Ekspozycja jest pokłosiem niemal dwuletnich poszukiwań pamiątek po tarnogórskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Tarmilo”. Impulsem do tego było wyburzenie budynków tego przedsiębiorstwa w 2019 roku, dekadę po jego zamknięciu. Dla jednych wystawa będzie przypomnieniem dawnych lat, dla drugich – zupełnie nieznaną historią.

Dzieje „Tarmilo” sięgają okresu międzywojennego, kiedy kupiec Otto Stawinoga założył w Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej fabrykę wyrobów tekstylnych „Ostaw”. W 1948 roku została ona upaństwowiona, co znacznie ułatwiło rozwój przedsiębiorstwa, które nazywano Zakładami Przemysłu Odzieżowego (nazwa „Tarmilo” została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w 1967 roku). Dla dalszej historii zakładów kluczowa okazała się decyzja z 1954 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło specjalizację w produkcji odzieży dziecięcej. W strukturze zakładów pojawiła się komórka wzorcująca, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku projektująca ubrania, które były szyte na miejscu i w milionach sztuk egzemplarzy zaopatrywały rynek krajowy oraz zagraniczny.

Sztandarowymi produktami „Tarmilo” stały się ocieplane, wodoodporne kurtki i komplety śniegowe. Po rozbudowaniu zakładu w latach 1966-1967 (powstał wówczas trzykondygnacyjny budynek przy ulicy Opolskiej) zatrudniono dodatkowo 460 szwaczek, a wszystkich pracowników było prawie 1000.

Od początku poszukiwań pamiątek po „Tarmilo” duże wsparcie okazały związane z zakładami Zofia Kostrzewa i Maria Krzemińska, które pomogły w dotarciu do innych byłych pracowników i ich rodzin. Jednocześnie na różne sposoby zwracano się do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic z prośbą o udostępnienie przedmiotów związanych z „Tarmilo”. Łącznie na apele Muzeum odpowiedziało 90 osób. W ten sposób udało się wypożyczyć pokaźny zbiór. To głównie fotografie ukazujących życie zakładu oraz kilkadziesiąt zdjęć dzieci-modeli. Wśród udostępnionych pamiątek są także pojedyncze sztuki odzieży.

Wystawa będzie czynna od 14 maja do 27 listopada 2022 roku.
Więcej o wystawie tutaj.
Plakat do wystawy Muzeum w Tarnowskich Górach. Z lewej strony czarnobiałe postacie dwóch dziewczynek w strojach z Tarmilo. Z prawej strony hasło Ubierało nas Tarmilo z logo Tarmilo. Od 14 maja do 27 listopada 2022 roku. Rynek 1. Poniżej logotypy Muzeum, Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, Gwarka, Montesa, tvp3, Radia Piekary, Hali Targowej, SM Gwarek, Drukpolu, Chemetu.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.