Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Wielkie strzelanie na na stulecie

Drukuj stronę
Drukuj

W ramach obchodów „100-lecia przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski” organizowanych przez Instytut Tarnogórski i Muzeum oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego zmierzyło się 100 strzelców. Bezkonkurencyjni okazali się mieszkańcy Pniowca, który wygrali drużynowo i indywidualnie.

Infografika: W tle wnętrze strzelnicy, trzy osoby mierzą do celu z karabinu. Mają ochronne gogle i nauszniki.

Zawody odbyły się w sobotę (21 maja) w ramach obchodów „100-lecia przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski” organizowanych przez Instytut Tarnogórski, Muzeum oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach pt. „100 strzelców na stulecie”.
W zawodach brały udział 25 czteroosobowe drużyny reprezentujące mieszkańców oraz organizacje działające na terenie miasta Tarnowskie Góry. Strzelanie odbywało się z broni palnej kalibru .22 LR, do tarczy NT 23 P, z postawy stojącej z wolnej ręki, na odległość 50 m. Każdy strzelający na stanowisku miał do dyspozycji instruktora, przed zawodami wszyscy przeszli odpowiednie przeszkolenie.

W trakcie zawodów prowadzono klasyfikację indywidualną i drużynową. W finale, po wcześniejszych eliminacjach w klasyfikacji indywidualnej, do tarczy pamiątkowej, udekorowanej ręcznie przez Barbarę Mróz (zobaczcie zdjęcia!)  strzelało dziesięciu najlepszych strzelców wyłonionych drogą eliminacji w zawodach.

W klasyfikacji drużynowej miejsce drużyny określała suma uzyskanych punktów przez zawodników drużyny w takcie eliminacji indywidualnych. Do finału wchodziło 6 drużyn. W finale do tarczy pamiątkowej strzelała jedna osoba z drużyny, oddając jeden strzał do tarczy w czasie nieograniczonym.

Wyniki klasyfikacji indywidualnej:

 1. Kwieciński Piotr, Dzielnica Pniowiec
 2. Bluj Piotr, 5 Pułk Chemiczny
 3. Marszałek Marcin, Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich
 4. Drzewiecki Marcin, Izba Przemysłowo-Handlowa
 5. Kopia Aleksander, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
 6. Gorol Sebastian, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
 7. Macioła Jacek, Dzielnica Strzybnica
 8. Nowak Adam, Dzielnica Repty
 9. Grzesik Bronisław, Dzielnica Sowice
 10. Boroń Jacek, Dzielnica Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne

Wyniki klasyfikacja drużynowej;

 1. Dzielnica Pniowiec
 2. Dzielnica Strzybnica
 3. Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen broni Leona Berbeckiego
 4. NSZZ „Solidarność” Tarnowskie Góry
 5. Dzielnica Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne
 6. Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej

Uroczyste wręczenie nagród obędzie się w dniu 25 czerwca w trakcie Tarnogórskiej Sesji Naukowej pt.  „Wojsko Polskie posuwa się piorunem naprzód” .

Tarcze pamiątkowe autorstwa Barbary Mróz zostaną przekazane do Muzeum Instytutu Tarnogórskiego, gdzie będą wystawione w stałej ekspozycji. Fundatorem nagród i poczęstunku był Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

Zawody strzeleckie przeprowadził Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach zapewniając kadrę strzelecką,  sędziów, logistykę oraz broń, tarcze i amunicję. Serdeczne podziękowania za przeprowadzenie zawodów dla Kierownika zawodów, sędziów liniowych – trenerów i instruktorów Moniki Waligóra-Wylężek, Jacka Wichra, Adama Flak, Pawła Galwasa, sędziów punktowych – Ryszarda Kasprzyka i Stanisława Czarnobila, prowadzącemu instruktaż i prezentację broni – Grzegorzowi Sakłakowi, obsługi biura zawodów oraz zabezpieczenia logistycznego.

Pomysłodawcą zawodów strzeleckich, a jednocześnie realizatorem, które je przeprowadził był Leszek Waligóra – Prezes Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Katowicach, a zarazem Król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 2021/2022 w Tarnowskich Górach.

————————

Organizatorem zawodów był Śląski Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach oraz Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.