Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Maria Pańczyk-Pozdziej nie żyje

Drukuj stronę
Drukuj

Z wielkim bólem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o tym, że dziś odeszła od nas Maria Pańczyk-Pozdziej, wybitna tarnogórzanka, która w sercu nosiła nie tylko Tarnowskie Góry, ale cały Śląsk.

Czarnobiała fotografia z portretem Marii Pańczyk-Poździej.
Senator RP czterech kadencji i wicemarszałek Senatu przez lata znana była przede wszystkim jako dziennikarka Radia Katowice, gdzie promowała śląską mowę i kulturę. Była główną pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”, za promowanie gwary i kultury śląskiej oraz Tarnowskich Gór otrzymała nagrodę Srebrnego Skrzydła oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
Tarnowskim Górom będzie Ciebie brakowało, Marysiu..
Arkadiusz Czech, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry
Adrian Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach wraz z radnymi
“Można odejść na zawsze, by stale być blisko” ks. Jan Twardowski

Maria Pańczyk-Pozdziej urodziła się 10 lipca 1942 roku w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

W latach siedemdziesiątych pracowała jako nauczycielka w szkołach tarnogórskich. Od 1971 roku była dziennikarką Radia Katowice.

To tam stał się inicjatorką konkursu “Po naszymu, czyli po śląsku”. Dwukrotnie, w 1998 i 2004 roku, konkurs był zorganizowany w Teksasie wśród tamtejszych potomków śląskich osadników. Laureaci dotychczasowych edycji tworzą formację “Po naszymu Czelodka”, propagującą śląski folklor, dialekt i obyczaje.

Była autorką cyklu programów “Sobota w Bytkowie” emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice. Wydała śpiewnik “Pośpiewomy po naszymu” i książki “Po naszymu, czyli po śląsku” oraz “Godomy, rządzymy, rozprawiomy”. Zasiadała w jury licznych konkursów o charakterze regionalnym, organizowanych w województwach śląskim i opolskim. Za swą pracę dziennikarską i społeczną, propagującą Śląsk i Ślązaków, wielokrotnie ją nagradzano.

W latach 2002-2005 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. .

Maria Pańczyk-Pozdziej była też senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji. W Senacie VI kadencji była członkinią Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W VII kadencji pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W latach 2011–2015 pełniła funkcję wicemarszałek Senatu VIII kadencji.

W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.