Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Obiekty UNESCO zapraszają na majowy weekend i wydłużają godziny pracy

Drukuj stronę
Drukuj

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga jedyne w regionie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zapraszają na majówkę! Od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja wydłużamy godziny pracy do 17.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do zakupów biletów online. Nasze podziemia można zwiedzić niezależnie od pogody.

Sześć osób w zielonej łódce w Sztolni.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to wyjątkowy w skali świata obiekt, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Turyści mogą odkryć, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedzieć się, jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła natura. Tylko tu można poczuć klimat dawnej górniczej pracy i przepłynąć łodziami podziemną rzekę.

Prawie 2 km podziemnych korytarzy przypominają trójkąt i łączą ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Podziwiać można także przyrodę – różne gatunku grzybów, porostów oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze (w tym jedyny w Europie lej krasowy). W budynku nadszybia kopalni mieści się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym.

Na terenie kopalni znajduje się restauracja „Szynk na Grubie°”, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking. Trasa Zabytkowej Kopalni Srebra jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Sztolnia Czarnego Pstrąga to jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Pod ziemią można dowiedzieć się, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznać niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy.

Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Do sztolni prowadzą szyby Ewa oraz Sylwester. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo). Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie.

Zachęcamy do zakupu biletów właśnie online https://bilety.kopalniasrebra.pl/ , która gwarantuje turystom odwiedzenie obiektu o wybranej godzinie i brak oczekiwania na wejście.

Do zobaczenia w Tarnowskich Górach i w jedynych w województwie śląskim obiektach UNESCO!

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.