Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Słuchamy mieszkańców, zmieniamy miasto

Drukuj stronę
Drukuj

Urok spokojnej prowincji, przyrodę i obiekty znajdujące się na liście UNESCO – to najbardziej doceniamy w naszym mieście. Potrzebujemy przede wszystkim dróg rowerowych, odnowionych przestrzeni miejskich, nowoczesnego targowiska. Tak wynika z przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety.

Panorama rynku, w centralnej części Ratusz. Na płycie rynku letnie ogródki z parasolami.

– Część sugestii mieszkańców już zaczęliśmy wdrażać: do połowy 2023 roku wybudujemy prawie 30 km dróg rowerowych wraz z centrum przesiadkowym. Miejskie przestrzenie zaczęły się zmieniać. Mówię tu chociażby o Rynku, czy placu po Tarmilo. W przyszłym roku zamierzamy przystąpić do rewitalizacji placu pod Halą Targową oraz Placu Wolności. Na zielono zmieni się także wygląd ul. Krakowskiej – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. Podkreśla, że konsultacje społeczne każdorazowo przyczyniają się do wyznaczania celów strategicznych rozwoju miasta. – Przypomnę, że poprzednie badania wykonywaliśmy w 2008 i 2014 roku i cele wyznaczone na podstawie opinii mieszkańców w znakomitej większości zrealizowaliśmy. Były wśród nich m.in. budowa Hali Sportowej, dworca autobusowego, remont Tarnogórskiego Centrum Kultury, które dziś są dobrze oceniane przez mieszkańców – dodaje.

Analizę stanu społeczno-gospodarczego rozwoju miasta Tarnowskie Góry przeprowadziła od 28 września do 12 listopada firma Otawa Group – Grupa Doradcza z Katowic. 1111 pełnoletnich mieszkańców Tarnowskich Gór (grupa reprezentatywna) odpowiadało na pytania zamieszczone w formularzu elektronicznym, papierowym wyłożonym w Urzędzie Miasta lub w ramach wywiadów bezpośrednich prowadzonych przez ankieterów. Błąd statystyczny na dobranej próbie wynosi 3% przy przedziale ufności 95%.

Prawie 90% osób biorących udział w badaniu mieszka w Tarnowskich Górach ponad 15 lat. Aż 94% z nich chce tutaj mieszkać w ciągu najbliższych 10 lat.

Mieszkańcy Tarnowskich Gór lepiej oceniają miasto ogółem niż najbliższą okolicę, choć obie oceny są wysokie. Tarnowskie Góry otrzymały w pięciostopniowej skali średnią 4,22, natomiast najbliższa okolica 4,01.

Ankietowani stwierdzili, że najbardziej w naszym mieście podobają im się obszary leśno-przyrodnicze i obiekty architektoniczne, m.n. rynek, Zabytkowa Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga. Doceniają ciszę, spokój, charakter spokojniej prowincji i położenie na brzegu aglomeracji.

Spośród wprowadzonych zmian najlepiej mieszkańcy Tarnowskich Gór ocenili rewitalizację dworca autobusowego, a w dalszej kolejności: halę sportową, wymianą starych autobusów oraz remont TCK i biblioteki miejskiej.

Największymi i najpilniejszymi problemami miasta wg uczestników ankiety są: brak dróg rowerowych oraz zły stan dróg ogólnie. Na trzecim miejscu pojawiły się niskie zarobki w tarnogórskich przedsiębiorstwach, na które gmina nie ma niestety wpływu.

Zdaniem badanych, aby nasze miasto było nowoczesne, potrzebne są: zrewitalizowane przestrzenie miejskie, nowoczesne targowisko oraz różnorodna oferta imprez lokalnych. Do tego ważne są: łatwy dostęp do usług turystycznych, ponadregionalne imprezy kulturalne, a dla seniorów: placówki zajmujące się specjalistyczną opieką, ławki oraz miejsca rekreacji na powietrzu i imprezy dostosowane do ich potrzeb i wieku.

W sferze społecznej mieszkańcy oczekują przede wszystkim na: tworzenie dobrych warunków dla funkcjonowania organizacji pozarządowych (41%), aktywizację osób starszych (34%), wsparcie osób, które są zagrożone wykluczeniem (29%). Głównymi odbiorcami takich działań w sferze przestrzennej, gospodarczej oraz społecznej powinni być: młodzież (48%), seniorzy (44%), oraz rodziny z małymi dziećmi (43%).

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.