Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Na tory wyjechał „Ryś” – zabytkowy parowóz wąskotorowy.

Drukuj stronę
Drukuj

Jego serce po 51 latach znowu zabiło. To trzeci czynny parowóz w województwie śląskim! Ten projekt zjednoczył wiele osób i instytucji. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wskrzesiło parowóz wspólnie z Miastem Bytom, Fundacją Orlen, przedsiębiorcami z Górnego Śląska i darczyńcami z całego kraju.

Maszyna ta przez dziesiątki lat pracowała w Hucie Metali Nieżelaznych “Szopienice”. Dziś, wróciła na tory i będzie kolejną atrakcją górnośląskiej wąskotorówki.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. Powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła tutejszemu przemysłowi. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu, po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy.

Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów, wśród których jest również Gmina Tarnowskie Góry.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.