Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Odwiedź Urząd Miejski w Tarnowskich Górach wirtualnie

Drukuj stronę
Drukuj

Właśnie ruszyła interaktywna mapa budynków Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Co można znaleźć na mapie? Wszystkie biura i pomieszczenia znajdujące się w budynku Ratusza i w budynku przy ulicy Sienkiewicza 2 – wraz z numerami telefonów oraz zadaniami danej komórki. Tak naprawdę informacje ze świata realnego zostały przeniesione w świat wirtualny.

Print screen głównej strony wirtualnego urzędu.

Dzięki mapie na stronie https://wirtualnyurzad.tarnowskiegory.pl oraz w zakładce na stronie miasta www.tarnowskiegory.pl można odwiedzić wszystkie biura urzędu i dowiedzieć się, czym się zajmują. Strona jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z wytycznymi ustawy.

Między innymi oznaczone są punkty potwierdzania profilu zaufanego, informacja turystyczna i wszystkie ważne miejsca dla odwiedzających urząd. Na mapie widać wszystkie piętra obu budynków. Są oznaczone wejścia, drogi ewakuacyjne, przewijaki, apteczki czy defibrylatory, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: miejsca, gdzie znajdą m.in. pętle indukcyjne, totupoint, tablice informacyjne, miejsca parkingowe. Na osobnej karcie mapy znajdują się wszystkie drogi ewakuacyjne budynków, miejsca, gdzie znaleźć można gaśnice, włączniki alarmów, wyłączniki prądu czy windę.

– Ta mapa jest internetowym uzupełnieniem modernizacji, które poczyniliśmy dla osób ze szczególnymi potrzebami – wyjaśnia Aleksandra Gajda, Sekretarz Miasta w Tarnowskich Górach.

Wcześniej każde z biur otrzymało (zawieszone na wysokości dostępnej dla osób na wózkach inwalidzkich czy osób o niskim wzroście) tabliczki z opisem tradycyjnym oraz w języku Braille’a i kodami QR. Na poręczach również umieszczono opisy w języku Braille’a. Zostały zamontowane listwy ostrzegające osoby niedowidzące i niewidome o przeszkodach.

Obecnie ośmiu urzędników i dwóch strażników miejskich uczestniczy w kursie Polskiego Języka Migowego na poziomie A1, aby jeszcze lepiej móc wspierać osoby głuche i niedosłyszące.

Ze względu na specyfikę budynku Ratusza to architektoniczna dostępność jest dla nas największym wyzwaniem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedalekiej przyszłości będziemy dostosowywać pomieszczenie na parterze. Obecnie znajdują się tu kasy urzędu. Docelowo to właśnie tam przez wzgląd na bariery występujące w budynku, każdy będzie mógł załatwić wszystkie urzędowe sprawy.

– Planów mamy wiele, ale przede wszystkim chcielibyśmy, aby Tarnowskie Góry stały się kiedyś miastem bez barier. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi. Na bieżąco konsultujemy wprowadzane udogodnienia z grupami ich odbiorców oraz wsłuchujemy się w ich propozycje rozwiązań. Udogodnienia, które wymagają większego nakładu środków, są bardziej czasochłonne. Te, które nie wiążą się z dużym kosztem, staramy się realizować jak najszybciej. Pamiętajmy o tym, że szczególne potrzeby dotyczą nas wszystkich: seniorów, rodzin z dziećmi, osób z trwałymi lub czasowymi dysfunkcjami. Każdemu z nas zależy, by w największym stopniu zachować samodzielność – mówi Joanna Kapa, koordynator ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej w Urzędzie Miejskim.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.