Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Kamienica przy Lewka 5: remont powinien zacząć się w przyszłym roku

Drukuj stronę
Drukuj

21 mieszkań dla seniorów powstanie w kamienicy przy ul. Lewka 5 w Tarnowskich Górach. Przypomnijmy, okazały budynek z początkiem 2019 roku przejęła gmina w drodze komunalizacji i przekazała Międzygminnemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. W przyszłym roku kamienicę czeka kompleksowy remont, wraz z wzmocnieniem fundamentów i wymianą stropów.

Wizualizacja elewacji budynku przy ul. Lewka - wschodniej, południowej, północnej, zachodniej.

Mimo, że od przejęcia kamienicy przez MTBS minęły prawie 3 lata zarządca budynku w tym czasie nie próżnował. Zaraz po przejęciu kamienicy przez MTBS wywieziono z niej 4 kontenery śmieci po lokatorach. W sierpniu 2019 r. zawarto umowę z firmą projektową. Autorem projektu przebudowy budynku został Adam Kulczycki. Ponad rok potrwały uzgodnienia konserwatorskie i sieciowe. Należało też dokładnie zbadać stan techniczny budynku, który okazał się zły, w związku z czym zdecydowano, że należy wymienić wszystkie stropy oraz odkopać i wzmocnić fundamenty. Ostatecznie pozwolenie na budowę MTBS otrzymało w sierpniu tego roku. 

W kamienicy przy ul. Lewka 5 ma powstać 21 mieszkań, wielkości ok. 40 m kw., każde z węzłem sanitarnym, kuchnią, centralnym ogrzewaniem. Wejścia do lokali zaplanowano z zewnętrznej galerii, w budynku pojawi się także winda. Z zewnątrz kamienica zostanie odnowiona, ale z zachowaniem oryginalnego wyglądu.

– Chcemy, aby lokale przy ul. Lewka 5 zajęły osoby starsze, które teraz mieszkają w centrum miasta, w dużych mieszkaniach. Trudno je ogrzać i utrzymać. Seniorom w mniejszych, ale bardziej komfortowych pomieszczeniach będzie się lepiej mieszkać. W kamienicy, na parterze, zaprojektowano także pomieszczenie wspólne, miejsce spotkań lokatorów – mówi Franciszek Paśmionka, prezes MTBS.

Termin rozpoczęcia remontu kamienicy uzależniony jest od tego, kiedy uda się uzyskać kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o niego MTBS złożył jeszcze w 2019 r., ale trzeba go było uaktualnić. Zdaniem prezesa Paśmionki, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace mogą ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się pod koniec 2023 r.

W 2019 r. koszty przebudowy kamienicy szacowano na 4,5 mln zł. Teraz w grę wchodzi już kwota ok. 8,5 mln zł lub jeszcze wyższa. Oprócz kredytu z BGK, MTBS może też liczyć na wsparcie miasta. Samorząd zarezerwował na ten cel na razie 300 tys. zł, ale jest możliwość, że pozyska dotację w wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowanych przebudowy.

O kamienicy pisaliśmy TUTAJ.

Przekrój i wizualizacje budynku przy ul. Lewka - wschodniej, południowej, północnej, zachodniej.
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.