Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

„Jorg” najlepszym opowiadaniem tarnogórskim roku 2021

Drukuj stronę
Drukuj

Pierwsza nagroda tegorocznej, jedenastej, edycji konkursu powędrowała do Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź za opowiadanie pt. „Jorg”. Pani Bożena, która z wykształcenia jest pedagogiem, na co dzień pisze artykuły naukowe, a zwycięską pracę stworzyła jako …pierwszą próbę literacką w życiu.

– Pochodzę z Bojszowa pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Gliwicami, ale w Tarnowskich Górach mieszkam i dobrze się tu czuję – przyznała zwyciężczyni podczas dzisiejszego rozstrzygnięcia konkursu. Rywalizacje z 16 innymi opowiadaniami pani Bożena wygrała dzięki opowieści o tytułowym Jorgu, który zbliża się do kresu życia, a przed śmiercią chce jeszcze odwiedzić grób swojej ukochanej żony, który znajduje się na jednym z tarnogórskich cmentarzy. Na drodze staje mu demencja, artretyzm i fakt, że jest zamknięty w domu opieki.

– Komisja nie była jednogłośna, ale wszyscy przyznali, że opowieść pani Bożeny dobrze się czyta, napisana jest przystępnym językiem, a Tarnowskie Góry nie są tutaj tylko dopisanym miejscem akcji. Ta historia w sposób naturalny się tutaj dzieje – przyznał Damian Stadler, zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji miasta, który razem z m.in. prof. Jerzym Paszkiem, Mieczysławem Filakiem – pomysłodawcą konkursu,  dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zasiadł w jury.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Kornelia Tarska za opowiadanie “Memento vivere, memento mori”, które oparte zostało na fikcyjnej, ale prawdopodobnej opowieści życia i śmierci Katarzyny Vogel, mieszczki urodzonej zmarłej w 1676 roku w Mieście Gwarków, której epitafium znajduje się w kościele Piotra i Pawła.

Trzecią nagrodę otrzymał Bogdan Nowicki za opowiadanie “Dolomity”. Wyróżnienie powędrowało do Urszuli Gołkowskiej za opowiadanie “Pamiętnik, który nie spłonął”.

Zwycięską pracę zamieszczamy poniżej.

Galeria

Trwa konkurs literacki „Opowiadania tarnogórskie 2021”.

„Opowiadania tarnogórskie 2020”- wyniki

Opowiadania Tarnogórskie 2018 – znamy zwycięzców konkursu

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.