Wakacje z kościołami – 1. spotkanie już za nami – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Wakacje z kościołami – 1. spotkanie już za nami

Drukuj stronę
Drukuj

W kościele pw. świętej Anny rozwikłano w sobotę wiele zagadek.

Wnętrze kościoła św. Anny z ludźmi siedzącymi w ławkach.

Kto widnieje na jednym z dwóch obrazów zawieszonych na południowej ścianie kościoła? Gdzie podziała się wyrzeźbiona przez Jerzego Liska „Betlejka”? Ile trwało wykonanie stacji przez niego drogi krzyżowej? Gdzie znajduje się grób burmistrza Gruzełki? To tylko niektóre tajemnice, jakie wyjaśniono w czasie sobotniego zwiedzania kościoła św. Anny. Około 70 osób zjawiło się wieczorem w tej jednej z najstarszych tarnogórskich świątyń w ramach inauguracji „Wakacji z kościołami”.

– Od zawsze jestem tutejszym parafianinem, ale wielu rzeczy nie wiedziałem – przyznał pan Michał, który na oprowadzanie przyszedł z dziećmi.

O kościele i cmentarzu opowiadała gościom Bogusława Brol z Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Jerzy Lisek, tarnogórski artysta-rzeźbiarz, autor umieszczonych na ścianach stacji drogi krzyżowej oraz bocznego ołtarza, wewnątrz którego znajduje się obraz Wernera Lubosa. Ołtarz ten jest otwierany tylko w Wielkanoc, w sobotę podziwiać można było jego wnętrze z bliska.

– Drewno na drogę krzyżową załatwiał mi znajomy z Komitetu Wojewódzkiego PZPR, który – co oczywiste – prosił o anonimowość – śmiał się Jerzy Lisek zdradzając, że 14 stacji rzeźbił dwa lata.


Kościół Świętej Anny powstał w latach 1617–1619 jako świątynia ewangelicka, druga po obecnym św. Piotra i Pawła. Fundatorami byli pani Goske oraz burmistrz Jakub Gruzelka, od którego imienia wzięło się pierwotne wezwanie kościoła (Jakobskirche), dzięki danym przez niego 700 talarom. Już dziesięć lat po jego wzniesieniu odebrano go formalnie ewangelikom, ale faktycznie katolicy przejęli go dopiero w 1653 roku. Obiekt powstał poza centrum miasta, na drugim cmentarzu ewangelickim, położonym za Bramą Wrocławską (później Gliwicką).

W latach dwudziestolecia międzywojennego świątynia pełniła funkcje kościoła garnizonowego dla stacjonujących w Tarnowskich Górach żołnierzy 3 Pułku Ułanów oraz 11 Pułku Piechoty.

 

Galeria

Kolejne spotkanie w ramach „Wakacji z kościołami” już w sobotę 17 lipca w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła.

——————-

Plakat z terminami wieczornego zwiedzania kościołów
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.