Tarnowskie Góry wyróżnione w Akademii Miast Przyszłości – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry wyróżnione w Akademii Miast Przyszłości

Drukuj stronę
Drukuj

Zielona transformacja w polskich miastach: Tarnowskie Góry wraz z Głogowem i Zduńską Wolą wyróżnione przez jury Akademii Miast Przyszłości Polskiego Funduszu Rozwoju. Miasto Gwarków otrzymało wyróżnienie za projekt dekarbonizacji ciepłownictwa i systemu transportu publicznego w oparciu o zielony wodór i energię pozyskiwaną z farmy fotowoltaicznej.

2 kobiety pomiędzy 5 mężczyznami w czarnych garniturach na scenie.

Dekarbonizacja ciepłownictwa, zagospodarowanie odpadów, elektromobilność czy zastosowanie technologii wodorowej to tematy, które zdominowały drugą edycję Akademii Miast Przyszłości. Niemal 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast przez 4 miesiące pracowało przy wsparciu ekspertów nad konkretnymi projektami w tym obszarze. Spośród nich jury wyróżniło trzy najciekawsze rozwiązania, które stworzyli samorządowcy z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli.

Druga edycja Akademii Miast Przyszłości PFR, programu strategicznego wsparcia dla samorządowców, pozwoliła wypracowywać im nowe projekty inwestycyjne w obszarze zielonych technologii. W tym roku jeszcze większy nacisk położony był na pogłębianie wiedzy o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań spełniających wyśrubowane normy energetyczne i przyjazne środowisku.

Miasta, które wzięły udział w drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR to: Białogard, Głogów, Gorlice, Gostyń, Gryfino, Kłodzko, Kraśnik, Kórnik, Łomża, Nowy Sącz, Nowy Targ, Ostrzeszów, Ostrowiec Świętokrzyski, Polkowice, Pruszków, Racibórz, Radomsko, Rumia, Sanok, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Suwałki, Tarnowskie Góry, Tczew, Wołów, Wyszków, Zawiercie, Zduńska Wola, Żnin. Do finału zakwalifikowało się sześć miast: Głogów, Ostrzeszów, Suwałki, Tarnowskiego Góry, Wyszków i Zduńska Wola. Ich reprezentanci przedstawili swoje projekty podczas uroczystej Gali Finałowej, zwieńczającej drugą edycję Akademii Miast Przyszłości.

Jury konkursowe w składzie:
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju,
Waldemar Buda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
Agnieszka Sosnowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,

po wysłuchaniu prezentacji postanowiło ex aequo wyróżnić trzy najciekawsze ich zdaniem projekty przygotowanych przez samorządowców z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli.

Tarnowskie Góry otrzymało wyróżnienie za projekt dekarbonizacji ciepłownictwa i systemu transportu publicznego w oparciu o zielony wodór i energię pozyskiwaną z farmy fotowoltaicznej.

– Smart city, to już nie jest tylko modnie brzmiące hasło, ale bliska rzeczywistość. Innowacyjne projekty z obszaru zielonej transformacji, nad którymi pracowali uczestnicy Akademii Miast Przyszłości pokazują, że polskie miasta średniej wielkości są otwarte na nowe rozwiązania technologiczne – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Wyróżnione miasta mogą liczyć na wsparcie PFR oraz miejskich ekspertów we wdrożeniu tych projektów. Samorządowcy, którzy ukończyli program otrzymają Certyfikaty Eksperta Miast Przyszłości.

Tarnogórski projekt jest odpowiedzią na problemy z jakością powietrza w mieście. Skupia się na wykorzystaniu zielonego wodoru w celu budowy i optymalizacji kompleksowego systemu lokalnej gospodarki energetycznej, opartej na odnawialnych źródłach energii, wysokosprawnej Kogeneracji gazowej  i wodorze dla dekarbonizacji ciepłownictwa i transportu

Projekt wodorowy w Tarnowskich Górach zakłada:

  • Zasilanie obiektów mieszkalnych i przemysłowych w ciepło sieciowe o obniżonych wskaźnikach emisyjnych,
  • Wykorzystanie zielonego wodoru jako paliwa dla okolicznych operatorów transportu publicznego,
  • Budowę magazynów H2 wytworzonych z OZE
  • Budowę farmy fotovoltaicznej na czaszy zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych.
  • Rozbudowę systemu sieci ciepłowniczej.

Przypomnijmy, że spółki Grupy Veolia w Polsce podpisały 22 kwietnia z Miastem Tarnowskie Góry list intencyjny w zakresie dekarbonizacji lokalnego systemu ciepłowniczego oraz transportu. Celem współpracy jest realizacja innowacyjnego i referencyjnego systemu gospodarki wodorowej w mieście.

Veolia stawia na rozwiązania wodorowe w Tarnowskich Górach

 

Koncepcja projektu współpracy zakłada produkcję paliwa wodorowego z odnawialnych źródeł energii (OZE), które częściowo mają być także rozbudowywane w trakcie jego rozwoju. Projekt podzielony jest na dwa etapy: pierwszy, polegający na dostarczeniu paliwa na potrzeby stacji do tankowania pojazdów transportu miejskiego i dostawczych pojazdów ciężkich (tirów). Emisja spalin pochodząca z transportu jest po indywidualnych źródłach ogrzewania na paliwa stałe głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Etap drugi zakłada produkcję ciepła i energii w kogeneracji z wykorzystaniem wodoru.

Założenia projektu wodorowego w Tarnowskich Górach zakładają odchodzenie od węgla na rzecz paliw nisko- i zeroemisyjnych.

Projekt wodorowy w Tarnowskich Górach jest dużym wyzwaniem, nie tylko technologicznym, ale także organizacyjnym, integrującym przedstawicieli samorządu, firm oraz świata nauki. Spółki Grupy Veolia w Polsce (Veolia Energia Polska, Veolia TERM, Veolia Południe, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach) zaprosiły do współpracy przy projekcie partnerów technologicznych (SBB Energy, INSTALMEDIA, Simens Energy, Simens Energy Global, Simens R&D, Energoprojekt Katowice), jednostki naukowe (Uniwersytet Rurh w Bochum, Politechnikę Śląską, Wise Europa – Fundację Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Europejskich), a także Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.


Głogów otrzymał wyróżnienie za projekt „Eko Głogów”, który ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście przemysłowym poprzez powiększenie floty i infrastruktury dla autobusów elektrycznych oraz zasilanie m.in. zieloną energią z farmy fotowoltaicznej.

Zduńska Wola z kolei za projekt „Mikrobiznes Nowej Generacji”, którego celem jest przyciągnięcie do miasta mikroprzedsiębiorców poprzez utworzenie systemu (wirtualnego hubu) z pakietem usług dla mikrofirm, które zdecydują się zarejestrować online swoją działalność w Zduńskiej Woli.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.