Plac Synagogi – ustalono plan upamiętnienia miejsca – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Plac Synagogi – ustalono plan upamiętnienia miejsca

Drukuj stronę
Drukuj

Obrys przedstawiający rzeczywiste posadowienie dawnej Synagogi – wykonany z kostki kamiennej pozyskanej z rozbiórki ulicy Sobieskiego, mural na ścianie obok placu, umieszczenie makiety i tablicy informacyjnej o historii tego miejsca – to najważniejsze ustalenia dotyczące przyszłości Placu Synagogi, które zapadły dziś podczas spotkania burmistrza Arkadiusza Czecha z przedstawicielami Stowarzyszenia Gliwicka 66, które działa na rzecz ochrony zabytków w naszym mieście. – Zależy nam na symbolice tego miejsca, upamiętnieniu jego historii – mówi Anna Gołkowska – Dymarczyk, prezes organizacji.

Burmistrz Arkadiusz Czech z pięcioma osobami na spotkaniu w sprawie Placu Synagogi

Przypomnijmy – plac jest w obecnie w trakcie przebudowy. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Podczas remontu placu natrafiono na fundamenty synagogi, która istniała w latach 1864-1943 oraz drzwi, które prawdopodobnie prowadziły do kotłowni. Znaleziono też kilka ważnych artefaktów: okucia, zamki z klamkami, zwęglone drewno, stopione przez żar pożaru szkło, fragmenty okien i drzwi, części kinkietów i żyrandoli, elementy pieca, fragmenty sztukaterii elewacyjnej, a nawet tabliczkę z nazwą ulicy “Obergasse”. W przeszukiwaniu terenu pomagali wolontariusze – pasjonaci, w tym m.in. członkowie Stowarzyszenia Gliwicka 66. 

Plac po przebudowie będzie pełnił różne funkcje, będzie tu można m.in. organizować mniejsze imprezy lub zwyczajnie odpocząć. W ramach rewitalizacji posadzone zostaną nowe drzewa, postawione ławki i wybudowane dodatkowe miejsca postojowe od strony Mekony. W przyszłym roku miasto ogłosi drugi konkurs na projekt muralu. Tym razem jego lokalizacja wyznaczona została na ścianie przy Placu Synagogi. Miejsce po Synagodze zostanie zasypane w pierwszej kolejności piaskiem, tak by zachować pod spodem fundamenty budynku. Dla upamiętnienia dawnej synagogi wraz ze Stowarzyszeniem Gliwicka 66 przygotowany zostanie projekt tablicy, która informować będzie o historii miejsca oraz makieta przedstawiająca obiekt. 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.