Tarnowskie Góry – pierwsze spotkanie w gronie miast UNESCO – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry – pierwsze spotkanie w gronie miast UNESCO

Drukuj stronę
Drukuj

W Jaworze 18 czerwca odbyło się pierwsze po 1,5 rocznej przerwie walne zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej – Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Miasto Tarnowskie Góry wzięło udział w pracach organizacji po raz pierwszy. Reprezentował je przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Wolnik. W formule on-line połączył się z obradującymi także poseł Tomasz Głogowski.

Siedem osób siedzących przy stole w kształcie litery L

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna – Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO od 15 lat zrzesza większość opiekunów i zarządców polskich miejsc światowego dziedzictwa. Ideą jego funkcjonowania jest inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do utrzymania w dobrym stanie, właściwego wykorzystania i promocji polskich miast i miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznanych za Pomniki Historii.

Istotnym narzędziem realizacji tych zamierzeń jest podejmowanie przez członków Ligi wspólnych przedsięwzięć promocyjnych w kraju i poza granicami Polski, gromadzenie i udostępnianie informacji turystycznych o polskich miastach i miejscach światowego dziedzictwa, współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi, prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz pozyskiwanie funduszy na rewitalizację.

Liga działa ponadto na rzecz wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń, wspiera starania członków o zachowanie właściwego stanu obiektów i udziela wsparcia finansowego na realizację prac konserwatorskich i restauratorskich w ramach przyznawanych dotacji celowych. Warto również podkreślić, że Stowarzyszenie aktywnie współpracuje i cieszy się zaufaniem Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Liga angażuje się również w sprawy związane z promocją i poprawą dostępności polskich obiektów światowego dziedzictwa, wskazując na konieczność właściwego ich oznakowania.

Członkami Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO są: Białowieski Park Narodowy, Bochnia, Gmina Jawor, Parafia w Jaworze, Gmina Lipnica Murowana, Parafia w Lipnicy Murowanej, Gmina Sękowa, Parafia Sękowa, Hala Stulecia we Wrocławiu, miasto Kraków, miasto Łęknica, miasto Zamość, Zamość i Roztocze, Muzeum Zamkowe w Malborku, miasto Oświęcim, Parafia Binarowa, Parafia w Dębnie Podhalańskim, miasto Świdnica, Parafia w Świdnicy, miasto Toruń, miasta: Warszawa oraz Wieliczka. A od 28 stycznia 2021 także nasze miasto, a wraz z nim 28 atrybutów wpisanych na listę UNESCO.

Podczas spotkania zarząd stowarzyszenia otrzymał absolutorium za miniony rok. Z uwagi na zastrzeżenia Komitetu UNESCO zmieniono tez nazwę stowarzyszenia na Lokalna Organizacja Turystyczna Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, a co za tym idzie statut. Dyskutowano też nad nowym logo organizacji i przyjęto plany finansowe na 2021 rok.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.