Rozegraj powstanie czyli koncert i wystawa na Rynku – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Rozegraj powstanie czyli koncert i wystawa na Rynku

Drukuj stronę
Drukuj

W sobotę 5 czerwca z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego oraz plebiscytu górnośląskiego na finał akcji “Retrospekcja” w kościele Piotra i Pawła odbędzie się msza, na Rynku zaś koncert i otwarcie wystawy historycznej. Na koniec zaplanowano piknik i turniej strzelecki oraz pokaz powstańczych pamiątek.

Rozegraj powstanie czyli koncert i wystawa na Rynku - infografika

Z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego oraz plebiscytu górnośląskiego Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach przy współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach postanowiło przypomnieć ich tarnogórskie aspekty realizując cykl wydarzeń jako OBCHODY SETNEJ ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO: „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”. Jest to zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach otwartego konkursu ofert „WDZIĘCZNI BOHATEROM POWSTAŃ ŚLĄSKICH”. Honorowy patronat nad projektem objęli Starosta Tarnogórski – Krystyna Kosmala oraz Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech.

Pierwsze wydarzenie, czyli grę miejską „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”, mamy już za sobą. Losowanie nagród i wyróżnień odbyło się 23 maja 2021 r.

Główna część tarnogórskich obchodów upamiętniających setną rocznicę III powstania śląskiego odbędzie się 5 czerwca. Rozpoczną się one o godzinie 11.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła mszą świętą za powstańców śląskich. Po jej zakończeniu złożone zostaną wieńce i kwiaty przy znajdującej się na elewacji świątyni tablicy pamiątkowej.

Na godzinę 12.15 zaplanowano na Rynku koncert „Tobie Polsko” w wykonaniu Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds, po którym odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „Tarnowskie Góry w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego”. Będzie ją można oglądać na tarnogórskim Rynku do połowy lipca br. 5 czerwca 2021 r. na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach (ul. Towarowa 6) odbędzie się także piknik i turniej strzelecki. Rozpoczną się one o 14.00, a o 16.00 wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia finalistom gry miejskiej. Zaplanowano także szereg atrakcji. Wśród nich należy wspomnieć o ekspozycjach pamiątek powstańczych oraz broni, w tym także czarnoprochowej. Pierwszą z nich przygotuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran”, a drugą Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z COVID-19 Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu, zaś udział w pikniku i turnieju strzeleckim będzie możliwy tylko z zaproszeniami. W ramach projektu zamierzamy jednak w lipcu i sierpniu przygotować jeszcze trzy tego typu spotkania, o których poinformujemy za pośrednictwem naszej strony internetowej (www.kbs.tgory.pl), mediów społecznościowych i naszych patronów medialnych.

 

Program:

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach przy ul. Gliwickiej 14

  • 11:00 Msza święta w intencji powstańców śląskich
  • 11.50 Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej “Poległych Powstańców Ziemi Tarnogórskiej”

Rynek

  • 12:15 Koncert „Tobie Polsko” w wykonaniu Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds
  • 13:00 Wernisaż wystawy plenerowej „Tarnowskie Góry w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego”
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.