Noc Muzeów w Muzeum w Tarnowskich Górach – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Noc Muzeów w Muzeum w Tarnowskich Górach

Drukuj stronę
Drukuj

W tym roku wydarzenia w ramach Nocy Muzeów w Muzeum w Tarnowskich Górach zaplanowano głównie w formie online, ale tego dnia (w sobotę 15.05) będzie można również bezpłatnie obejrzeć wystawy oraz wziąć udział w grze miejskiej.

Dzwonnica Gwarków - grafika
PLAN WYDARZENIA:
10:00-16:00 Muzeum otwarte dla zwiedzających (wstęp bezpłatny)
12:00-16:00 Gra miejska “RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE” – rejestracja uczestników
Pozostałe punkty programu będą realizowane bez udziału publiczności. Poniższe wydarzenia będą transmitowane na stronie Muzeum w Tarnowskich Górach na Facebooku:
17:00-17:10 Otwarcie Nocy Muzeów
17:30-17:35 „Co jest symbolem Tarnowskich Gór?” – prezentacja sondy ulicznej
18:00-19:00 Otwarcie wystawy “Już się rozlega miły głos… Dzwonnica Gwarków wczoraj i dziś” i oprowadzanie kuratorskie
19:30-20:00 Spotkanie z Ewą Jaworską połączone z prezentacją animacji “Pędzić”
20:30-21:30 “Mumia. Życie pozagrobowe w starożytnym Egipcie” – wykład Arkadiusza Hajdy
Już się rozlega miły głos - infografika

Drewniana dzwonnica stoi w centrum Tarnowskich Gór już od 65 lat. Jej ocalenie i ustawienie przy placu Gwarków to zasługa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez lata dzwonnica utrwaliła się jako symbol Tarnowskich Gór, ich górniczej przeszłości i troski o lokalne dziedzictwo. W maju ubiegłego roku stary dzwon zdjęto, by kilka miesięcy później w jego miejsce zawisł nowy instrument. To okazja do przyjrzenia się temu, co znaczy dzwonnica dla Tarnowskich Gór.

W Muzeum w Tarnowskich Gór można oglądać już wystawę czasową, która przybliża dzieje dzwonnicy, jej przeniesienia do centrum miasta oraz tego, jak stawała się jedną z ikon Tarnowskich Gór. Pomysł na ekspozycję narodził się w chwili, gdy zdecydowano o przekazaniu starego dzwonu do zbiorów Muzeum. Żeliwny instrument pochodzący prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku to nie jedyny eksponat na wystawie. Zgromadzono na niej przede wszystkim liczne przedstawienia plastyczne Dzwonnicy Gwarków w postaci obrazów, plakatów czy rozmaitych pamiątek. Obiekty te pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Wystawę będzie czynna do 22 sierpnia 2021 roku, a czas jej trwania będzie szansą na pogłębioną refleksję na temat tego i innych symboli Tarnowskich Gór. Honorowego Patronatu ekspozycji udzielił Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech.

Gra miejska „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”, która nawiązuje do przebiegu III powstania śląskiego w Tarnowskich Górach.

Aby wziąć udział w grze należy odebrać w Muzeum w Tarnowskich Górach materiały w postaci mapy i karty uczestnika oraz posiadać mobilne urządzenie z dostępem do Internetu. Wydawanie map i kart, których liczba jest ograniczona, rozpocznie się w sobotę, 15 maja br. o godzinie 12:00 i potrwa do godziny 16:00. W kolejnych dniach zaplanowano następujące godziny wydawania materiałów: 16 maja (niedziela), 12:00–16:30, 17–21 maja (poniedziałek –piątek), 10:00–15:30, 22 maja (sobota), 10:00–14:30. W ciągu tych dni należy również zwrócić wypełnione karty. Losowanie nagród odbędzie się 23 maja o godzinie 15.00 i będzie transmitowane online, a ich wręczenie 5 czerwca o godz. 16.00 podczas pikniku na terenie strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach (ul. Towarowa 6).
Wśród nagród znalazły się vouchery uprawniające do wizyty na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, bilety do Zabytkowej Kopalni Srebra, wejściówki na zwiedzanie Muzeum w Tarnowskich Górach z pracownikiem oraz publikacje, m.in. Słownik Powstań Śląskich (t. 1 – 2).
Chętnych do udziału w grze prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Więcej o grze miejskiej na wydarzeniu.  oraz tutaj.

 

Dodatkowo z okazji Nocy Muzeów imprezę przygotowali też uczniowie Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych.

 

Noc Muzeów 15 maja 2021 - infografika
W sobotę 15 maja na Noc Muzeum w ZSAP złoży się między innymi (start o godz .17.00):
  • Zwiedzanie muzeum ZSA-P (m.in. strój śląski, powstania śląskie, śląska izba);
  • Pokaz druku 3D i grawerowania laserowego;
  • Zwiedzanie pracowni plastycznych;
  • Prezentacja wybranych prac uczniów i absolwentów.
  • Pamiątkowe zdjęcia z Białą damą 😉
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.