Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

#SzczepimySię – sytuacja w powiecie

Drukuj stronę
Drukuj

Jak podaje rządowa aplikacja ProteGO Safe w powiecie tarnogórskim wykonano już 31 975 szczepień (dla porównania w ościennych miastach dane te wyglądają następująco: w Bytomiu jest to 20 966, a w Piekarach Śląskich 6 632. W samych Tarnowskich Górach działa aktualnie 9 punktów szczepień. 19 kwietnia dołączy do nich Punkt Masowych Szczepień na Hali Sportowej, który będzie stanie wykonać 500 szczepień na dzień.

Raport COVID 19 o stanie powiatu - infografika

Liczba szczepień podawana na dziś w naszym powiecie to 830 (dla porównania: w Piekarach Śląskich jest to 101, w Bytomiu 511). Zgodnie z danymi z aplikacji w naszym powiecie wirusem covid-19 zakażone są aktualnie 133 osoby, w Bytomiu 162, w Piekarach Śląskich 49.  

O szczepieniach mówiono też na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia. 

– Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów. To jeden z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i upraszczania procedur – mówił minister Michał Dworczyk. 

Podkreślono, że nadal stosowana jest zasada, że jeśli nie zjawi się pacjent, to można zaszczepić dowolnego innego pacjenta, który nie jest zapisany na termin, ale jest do tego uprawniony i ma e-skierowanie – takich osób w Polsce jest ponad 10 mln.

Od poniedziałku 12 kwietnia od północy osoby urodzone 1962 roku mogą rejestrować się i umawiać na szczepienia. 

– Mamy opublikowany kalendarz rejestracji, ale musimy być elastyczni – jeżeli okaże się, że frekwencja jest tak duża, że zaczyna brakować terminów, wtedy możemy na 1/2 dni wstrzymać proces rejestracji – mówił Dworczyk. – Chcę zaapelować, żeby zwracać uwagę na to, że zapisy dla kolejnych roczników zaczynają się w konkretnych dniach i nie ma możliwości zapisywania się wcześniej – ale każdy rocznik może zapisywać się również później, nie tylko w dniu rozpoczęcia zapisów – dodał minister Marek Zagórski. 

Do tej pory na szczepienie kwalifikować mógł wyłącznie lekarz – teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Dołączamy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia i ma to pozytywny wpływ na ich tempo.

– Wykorzystujemy około 40 procent swoich możliwości, wciąż problemem jest zbyt mała liczba szczepionek, a nie moc. Mamy aż 6,5 tys. punktów szczepień – wkrótce dołączą punkty organizowane przez samorządy – podkreślał Dworczyk. 

Przypominamy – w Urzędzie Miejskim nadal działa specjalna infolinia, za pomocą której można, po uprzednim zapisaniu się na szczepienie, zgłosić chęć skorzystania z dojazdu. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku:

(32) 39 33 895 – czynna w godzinach 8.00 – 15.00

504 958 079   – czynna w godzinach 8.00 – 21.00

Aktualnie powstaje Punkt masowych szczepień w hali sportowej Agencji Inicjatyw Gospodarczych (przy Parku Wodnym). Uruchomienie planuje się 19 kwietnia. Codziennie będzie mogło w nim być zaszczepionych co najmniej 500 osób.

Łącznie w Polsce wykonano już ponad 7 milionów szczepień przeciw COVID-19 – z czego prawie 5 milionów pierwszą dawką.

Szczegóły dotyczące rejestracji na szczepienia: https://pacjent.gov.pl

Rozszerzenie uprawnień w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień - infografika
Przyspieszenie szczepień populacyjnych - infografika
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.