Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Miasto dla parafii ewangelickiej

Drukuj stronę
Drukuj

Rada Miejska zdecydowała wczoraj (28.04) o przekazaniu 100 tys. zł dotacji na wykonanie kompleksowej ekspertyzy budowlanej i konserwatorskiej tarnogórskiego kościoła ewangelicko-augsburskiego wraz z otoczeniem. Opracowanie pozwoli na przygotowanie generalnego remontu zabytku, który wymaga pilnych prac.

Wsparcie remontu Kościoła Ewangelickiego - infografika

Mieszczący się przy Rynku Kościół Zbawiciela powstał w 1780 roku na miejscu jednej z kamienic podarowanych miastu przez majętnego mieszkańca. W 1842 roku jego wieża została podwyższona, a w 1900 oku. przebudowano go w stylu neoromańskim. Po II wojnie światowej w obiekcie nie wykonano żadnego generalnego remontu, a z uwagi choćby na wyburzenie w latach 70. kamienicy przy wschodniej ścianie budynku konstrukcja zaczęła pękać, w mury wdziera się także wilgoć. Po pracowaniu ekspertyzy proboszcz parafii chce starać się o pieniądze na remont z funduszy ministerialnych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.