Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Hiszpania w Tarnowskich Górach

Drukuj stronę
Drukuj

Dwie wystawy plenerowe związane z Hiszpanią i jej historią pojawiły się dziś w centrum miasta.

Wystawa na rynku w Tarnowskich Górach

Pierwsza, złożona z 28 zdjęć, stoi na Rynku i przedstawia szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela zwany Drogą Świętego Jakuba. Druga, mniejsza stanęła przed chwilą w ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Lubosza i jest poświęcona Ferdynandowi Magellanowi, który 500 lat temu jako pierwszy opłynął kulę ziemską.

Obie wystawy przygotowane przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce do Miasta Gwarków ściągnęła  Ewa Kostrzewa, podróżniczka, autorka strony Mania Podróżowania.

Plenerowe wystawy będą stały w naszym mieście do końca maja – tę w bibliotece można oglądać tylko w godzinach pracy placówki.


Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago (bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Fedrynand Magellan to jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach żeglugi i odkryć geograficznych. 20 września 1519 roku wyruszył z Hiszpanii drogą zachodnią, czyli przez Ocean Atlantycki, do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim. Wyprawa, która wypłynęła pod jego dowództwem, jako pierwsza opłynęła Ziemię. Zginął 27 kwietnia 1521 zamordowany przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.