Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Uwaga! Zmiana zasad kwarantanny granicznej

Drukuj stronę
Drukuj

Rząd wprowadził dziś zmiany zasad kwarantanny granicznej. Przybywających ze strefy Schengen obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna, z której zwolni test negatywny nie starszy niż 48 godzin. Przybywających ze strefy non-Schengen obowiązywać będzie kwarantanna bez wyjątku. Zmiany dotyczą zarówno transportu, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transportu lotniczego.

Czerwony Paszport na mapie.
Wiceminister Marcin Horała podczas konferencji prasowej ostrzegał przed skutkami zmian dla podróżujących samolotami.
– Musimy ostrzec pasażerów, że będzie to się wiązało z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku. Trzeba się liczyć z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska, czasami będzie tak, że będzie trzeba dłużej poczekać w samolocie, na deboarding, na opuszczenie samolotu – uczulił. – Trzeba się liczyć z tym, że będzie także oczekiwanie na kontrole straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – dodał Horała.
Rzecznik rządu Piotr Mueller zwracał uwagę, że sytuacja, jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań, jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów. Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyjaśnia, co się zmieni w podróżach:
🚕 Strefa Schengen:
– obowiązek posiadania negatywnego testu w kierunku koronawirusa. Test wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy,
– rodzaj testu: PCR lub antygenowy,
– wszystkie środki transportu – transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy,
– podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
🚕 Spoza strefy Schengen:
– każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę,
– z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny,
– podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny,
– rodzaj testu: PCR lub antygentowy.
Infografika Modyfikacja kwarantanny granicznej - infografika
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.