Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Powstaną mieszkania z niskim czynszem

Drukuj stronę
Drukuj

1,3 hektara terenu przy ul. Andersa w dzielnicy Lasowice przekaże gmina na budowę nowych mieszkań w ramach rządowego projektu pod nazwą Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. O planie realizacji tego zadania mówili wczoraj podczas konferencji prasowej on-line: zastępca burmistrza ds. gospodarczych Piotr Skrabaczewski i doradca Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Tomasz Olszewski.

Do programu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe przystąpią Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze, podobnie jak kilka innych miast z Województwa Śląskiego. Pierwszeństwo najmu nowych mieszkań będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko i osoby starsze po 60. roku życia. Osoby, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową” oraz te, których dochody są zbyt wysokie by przyznano im lokal komunalny lub socjalny, również będą mogły ubiegać się o wynajem mieszkania w ramach programu. 

Celem SIM’ów jest wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem i możliwością dojścia do własności wynajmowanego mieszkania, co będzie odróżniało ten program od TBS’ów. 

Jak podkreślił Tomasz Olszewski, doradca Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, jednym z założeń tego programu jest prowadzenie do własności, czyli sukcesywne spłacanie w czynszu wartości mieszkania, a ponadto jest to pierwszy program w którym Skarb Państwa wspiera samorządy w polityce mieszkaniowej. 

Obie strony mają nadzieję na jak najszybsze rozpoczęcie prac projektowych i na to, że program zacznie działać, a liczba inwestycji mieszkaniowych znacząco wzrośnie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.