Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

EKO INTERWENCJA – zgłoś problem!

Drukuj stronę
Drukuj

Podejrzewasz, że sąsiad stosuje niedozwolone paliwo albo spala odpady w piecu domowym lub ogródku? Widzisz nielegalne wysypisko śmieci? Teraz miejsce występowania problemu możesz zgłosić szybko i wygodnie za pomocą naszej specjalnej zakładki EKO INTERWENCJA. Sprawa automatycznie przekierowana zostanie do odpowiedniego urzędnika i skontrolowana. Zgłoszenie jest całkowicie ANONIMOWE!

infografika - zgłoś problem

– Pomimo licznych apeli dotyczących szkodliwości dla środowiska i naszego zdrowia procederu spalania w piecach domowych niedozwolonych materiałów – takie sytuacje niestety wciąż mają miejsce. Rozwiązanie tego problemu wymaga odpowiedzialności ekologicznej społeczeństwa oraz szerokiej współpracy wielu różnych grup. Niejednokrotnie tarnogórzanie zwracali się do nas z prośbą o możliwość zgłaszania tego typu niepokojących przypadków w przystępny i anonimowy sposób, dlatego uruchomiliśmy zakładkę Eko Interwencja – mówi Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska tarnogórskiego magistratu. – Zachęcam do reagowania w sytuacji, gdy podejrzewamy łamanie zapisów uchwały wprowadzającej ograniczenia i zakazy w zakresie spalania paliw stałych. Nie traktujmy takiego zgłoszenia jako donosu. Mamy prawo żyć w czystym środowisku i wymagać od innych przestrzegania prawa. Reagujmy również, gdy widzimy nielegalnie wyrzucone śmieci – dodaje naczelnik.

Warto przy tej okazji podkreślić, że w samym 2020 roku z budynków miejskich zniknęło aż 550 kopciuchów. Na liczbę tę składają się stare węglowe piece likwidowane przez prywatnych właścicieli z dotacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji oraz te zamieniane na podłączenia do CO w ramach miejskich inwestycji w Sowicach przy ul. Grzybowej i Bocznej oraz Mickiewicza, Wyspiańskiego i Cebuli. Termomodernizację przeprowadzono także w 14 miejskich szkołach.

Ogólnie w ramach PONE (Program Ograniczenia Niskiej Emisji) miasto wydatkowało do tej pory na termomodernizację prywatnych budynków w mieście 12 mln zł. Kolejne 7,5 mln wyda do 2025 roku. Do tej pory udało się dzięki temu wsparciu wymienić m.in. 1068 pieców, teraz przyjdzie pora na kolejnych 1250 “kopciuchów”.

W tym roku ruszy w mieście także realizacja unijnego projektu pt. „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego”, który zakłada montaż 1045 instalacji OZE w tarnogórskich domach w postaci ogniw fotowoltaicznych, solarów, kotłów na biomasę, powietrznych pomp ciepła.

Wytypowano już także 20 kolejnych budynków komunalnych z zamiarem termomodernizacji i przyłączenia do CO. W latach 2022 – 2024 prace prowadzone będą w miejskich budynkach przy ul. Krakowskiej, Zagórskiej, Sobieskiego, Odrodzenia, Strzeleckiej, Bytomskiej, Gliwickiej, Ogrodowej, Karola Miarki, Górniczej oraz przy Rynku. 

Zakładka znajduje się na naszej stronie internetowej: www.tarnowskiegory.pl
Bezpośredni link do zakładki: https://tarnowskiegory.pl/eko-interwencja/

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.