Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Dziki nie odpuszczają

Drukuj stronę
Drukuj

Do kolejnej niebezpiecznej sytuacji z dzikami w roli głównej doszło na początku marca w rejonie ulicy Częstochowskiej w Lasowicach. Mieszkaniec osiedla został zaatakowany przez dzika i ratował się ucieczką wprost pod jadące ulicą samochody. Gmina zwróciła się do koła łowieckiego z prośbą o podjęcie prób przepłoszenia zwierząt. Jeśli ta metoda nie okaże się skuteczna – z uwagi na bezpieczeństwo ludzi – konieczna będzie wycinka dzikich owocowych drzew rosnących na powyższym terenie, bowiem ich owoce przyciągają dziki.

Uwaga na dziki - infografika

O występowaniu dzików w tym rejonie informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Przeprowadzone przez pracowników Urzędu oględziny z łowczym koła łowieckiego na obszarze którego dochodzi do zdarzeń, pozwoliły stwierdzić, że zwierzęta przychodzą w to miejsce najprawdopodobniej ze względu na łatwość pozyskania pokarmu – resztki jedzenia wyrzucane są zarówno do ulicznych koszy jak i na trawniki. Problemem są również zalegające owoce z dzikich jabłonek których w tym rejonie jest bardzo wiele. Teren ten z uwagi na bliskość zabudowy mieszkaniowej jest wyłączony z możliwości prowadzenia polowań.

W związku z faktem, że incydenty z dzikami się powtarzają, a przepisy prawa są bardzo nieprecyzyjne w kwestii wskazania organu odpowiedzialnego za rozwiązywanie takiego problemu, miasto za pośrednictwem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wystąpi o stosowne uregulowania prawne. Mając jednak na względzie, iż prawne rozstrzygnięcie problemu będzie czasochłonne, wystąpimy do koła łowieckiego z prośbą o podjęcie prób przepłoszenia zwierząt z tego terenu. Bliskość uczęszczanej drogi powiatowej oraz zabudowań mieszkalnych powoduje, że wszelkie działania muszą być podejmowane z najwyższą ostrożnością.

Miasto wystąpi ponadto do starosty o zgodę na usunięcie drzew owocowych w tym rejonie, natomiast realizacja wycinki zostanie przeprowadzona dopiero wówczas, jeżeli inne podjęte środki okażą się nieskuteczne. Ewentualne usunięcie drzew z tego terenu podyktowane będzie wyłącznie koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, a w terenie zostaną nasadzone wówczas inne drzewa.

Prosimy zatem wszystkich korzystających z tego terenu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz aby nie wyrzucać resztek jedzenia do znajdujących się w terenie koszy, a wszelkie przypadki zalegających odpadów zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.