Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Rada Dzielnicy apeluje do właścicieli psów

Drukuj stronę
Drukuj

W związku z prośbą Rady Dzielnicy Stare Tarnowice przypominamy, że zgodnie z § 10 „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy”, osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

Zdjęcie psa i ręki właścicielki

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązane są uniemożliwić samowolne opuszczenie pomieszczenia lub nieruchomości, na której zwierzę przebywa. 

Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. przez właścicieli lub opiekunów. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych korzystających z pomocy psów przewodników. 

Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne jest możliwe po spełnieniu następujących warunków: 

– pies będzie prowadzony na smyczy i w kagańcu, 

– zapis ust. 1 nie dotyczy psów ras małych o wadze mniejszej niż 5 kg, które mogą być prowadzone tylko na smyczy. 

Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest przy łącznym spełnieniu następujących warunków: zwalnianiu psa w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, posiadaniu przez psa założonego kagańca, sprawowaniu bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. 

Aktualnie przygotowywany jest nowy regulamin w powyższym zakresie. Zmiany dotyczyć będą także właścicieli psów. Na ten moment obowiązuje dokument przyjęty w 2015 roku. Nowy regulamin wejdzie w życie najprawdopodobniej w lipcu br.

Przypominamy tym samym, że psy mogą biegać swobodnie na terenie wybudowanego przez miasto wybiegu zlokalizowanego na osiedlu. 

Po interwencji Rady Dzielnicy Straży Miejskiej w ramach patrolu dzielnicy Stare Tarnowice zalecono podejmowanie interwencji wobec mieszkańców, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów regulaminu w zakresie wyprowadzania psów na terenie osiedla.

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.