Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Linia 182: odbudowa trasy Tarnowskie Góry-Pyrzowice ma już nadzór

Drukuj stronę
Drukuj

Umowę na pełnienie nadzoru nad wartą 660 mln zł inwestycją podpisały wczoraj (18.02) PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Prace zmierzające do wybudowania linii łączącej Katowice z lotniskiem w Pyrzowicach trwają obecnie na tzw. łącznicy, czyli linii od stacji Zawiercie do linii 182 prowadzącej na lotnisko.

Odbudowa linii kolejowej 182 - infografika

W następnej kolejności zostaną przebudowane tory, wybudowana nowa sieć trakcyjna oraz przebudowany most kolejowy w Zawierciu. Potem przyjdzie czas na budowę nowego peronu i toru. Jeszcze w tym roku rozpocząć mają się prace na odcinku Siewierz-Pyrzowice oraz Pyrzowice – Tarnowskie Góry. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w II kwartale 2023 roku.


Zadaniem inżyniera kontraktu będzie czuwanie nad procesem inwestycyjnym – nadzór techniczny nad wykonywanymi robotami, dbałość o odpowiednią jakość wykonywania, uwzględnianie stosowanych rozliczeń finansowych Unii Europejskiej, która współfinansuje projekt.

Umowa na „Zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad opracowaniem projektów wykonawczych i wykonaniem robót budowlanych” w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” ma wartość 9,6 mln zł netto. Wykonawcą jest firma TPF sp. z o.o. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja i jej efekty

Umowa o nadzór dotyczy ważnego społecznie projektu, którego wartość wynosi 660 mln zł, a dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace budowlane już się rozpoczęły i planowane są do II kwartału 2023 roku. Więcej tutaj. Dostęp do kolei zwiększą nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz stacja Pyrzowice Lotnisko. W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy, aby ułatwić podróże osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony będą oświetlone i wyposażone w wiaty, ławki, nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na stacji Zawiercie będzie nowy peron. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba.

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h. Projekt ma także istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych. Pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/h, linią pojadą też cięższe składy. Inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice. Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Więcej o inwestycji na stronach PKP PLK: tutaj oraz tu.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.