Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

76. rocznica Tragedii Górnośląskiej

Drukuj stronę
Drukuj

W ramach tegorocznych obchodów zapraszamy do udziału w wirtualnym VI Biegu Pamięci Deportowanych Górnoślązaków oraz projekcji filmu o obozie pracy przymusowej i jenieckim w Lasowicach.

VI Edycja Biegu Pamięci - infografika
Centrum Dokumentacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku już po raz szósty zaprasza na Bieg Pamięci Deportowanych Górnoślązaków!
Z powodu utrzymującej się pandemii COVID-19, każdy chętny uczestniczy w imprezie indywidualnie. Przez miesiąc od 04.02.2021 do 04.03.2021 wszyscy zainteresowani będą mogli, za pośrednictwem wirtualnego formularza dostępnego na stronie www.deportacje45.pl, zgłosić przebyte przez siebie kilometry. Do formularza należy dołączyć zrzut ekranu lub zdjęcie dokumentujące pokonany dystans oraz określić wykonywaną przez siebie dyscyplinę (do wyboru: biegi lub nordic walking).
Naszym celem jest pokonanie 1726 km, czyli odległości z Radzionkowa do Doniecka. Miejsce „docelowe” Biegu nie zostało wybrane przypadkowo – w 1945 roku Sowieci wywieźli w te rejony ok. 80% Górnoślązaków.
Wspólny wysiłek fizyczny uczestników chcemy przemienić w coś dobrego. Zachęcamy uczestników do dokonywania dobrowolnych wpłat wpisowych, które przeznaczone zostaną na cel charytatywny – rehabilitację Martyny Kukli z Radzionkowa.
Wpłaty należy kierować bezpośrednio na subkonto podopiecznej w Fundacji “Zdążyć z Pomocą”.
Odbiorca: Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”
Alior Bank S.A., nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem: 10921 Kukla Martyna darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
Dołączyć do wydarzenia można w każdym momencie jego trwania.
Więcej informacji w wydarzeniu na stronie internetowej organizatora www.deportacje45.pl oraz pod adresem mailowym: kontakt@deportacje45.pl

4 lutego na stronie internetowej Centrum pojawi się formularz poprzez, który należy zgłaszać przebyte dystanse. 

 


Ponadto w niedzielę zapraszamy na projekcję filmu. pt.” Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach”, który opowiada obozie pracy przymusowej i jeniecki w Lasowicach.

Film będzie dostępny na kanale youtube studia VidiFilm. w niedzielę i poniedziałek 1. lutego.

Na przełomie 1940/1941 r. w Lasowicach-Tarnowskich Górach utworzono obóz pracy, w którym osadzono początkowo ludność cywilną pochodzenia żydowskiego, głównie z Polski, Francji, Holandii i Belgii. Wkrótce dołączyli do nich jeńcy brytyjscy i radzieccy z komand pracy podporządkowanych administracyjnie Stalagom VIII B i 318/VIII F (później 344) Lamsdorf oraz VIII D (później VIII B) Teschen. Ludność cywilną oraz jeńców wojennych zatrudniano m.in. na kolei, przy pracach porządkowych na rzecz miasta, w lecznicy dla zwierząt oraz w okolicznych zakładach i fabrykach. Po wkroczeniu do Tarnowskich Gór żołnierzy Armii Czerwonej w pustych barakach utworzono obóz dla miejscowej ludności, która w myśl ustaleń wielkich mocarstw miała zostać zakwalifikowana do wysiedlenia z Polski do Niemiec.

Zarejestrowany materiał filmowy jest wynikiem prac nad projektem przygotowanym w ramach Europejskich Warsztatów Historycznych (Geschichstwerkstatt Europa), realizowanych w Instytucie Historii Stosowanej Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie, pod egidą Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość. Autorkami projektu pt. Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach są dokumentalistki – Alicja Schatton oraz Isabel Theiler, od strony merytorycznej nad projektem czuwali – dr Joanna Lusek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz dr Krzysztof Gwoźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach.

W ramach projektu zarejestrowano relacje 20 mieszkańców powiatu tarnogórskiego, pamiętających historię miejsca, czasu i ludzi. Przygotowany materiał filmowy niewątpliwie stanowi ważny krok na drodze do utworzenia lokalnego miejsca pamięci.

 

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.