Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Światełko Betlejemskie 2020

Drukuj stronę
Drukuj

Jak co roku harcerze z Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej przywiozą do miasta Światełko Betlejemskie. Lampion z ogniem będzie czekał pod Ratuszem w sobotę (19.12) od godz. 10.00 do niedzieli wieczorem.

Światełko Betlejemskie, Ratusz Rynek 19 - 20 grudnia 2020 - infografika

Co roku światełko było przekazywane najczęściej przy okazji akcji “Tarnogórzanie Śpiewają Kolędy”, w tym roku – z powodu ograniczeń związanych z COVID19 – światełko będzie można zabrać ze sobą z lampionu ustawionego na schodach Ratusza, którego pilnować będą harcerze.

 


Historia Światełka zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.