Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Ósmy gwarek wrócił do źródeł

Drukuj stronę
Drukuj

Można już podziwiać ósmego tarnogórskiego gwarka, odlanego na podstawie rzeźby Jerzego Liska, tarnogórskiego artysty! Odsłonięcia dokonał dziś autor wspólnie z burmistrzem Arkadiuszem Czechem i przedstawicielami lokalnej społeczności. Pomnik stanął przed kościołem św. Marcina – najstarszym zabytkiem miasta.

Odsłonięcie 8. figury gwarka w Tarnowskich Górach. Na zdjęciu burmistrz Arkadiusz Czech, autor rzeźby Jerzy Lisek, dziennikarze i inni

– Dzięki temu symbol tarnogórskiego górnictwa wrócił do źródeł. W końcu to na polach tarnowickich legendarny chłop Rybka odkrył pierwszą bryłę kruszcu – mówił Jerzy Lisek. 

Odsłonięta figura przedstawia kopacza. 

– Jestem z rzeźby zadowolony jednakże najważniejszym jest, by zadowoleni byli mieszkańcy – podkreślił autor.

Z uwagi na covid uroczystość była kameralna.

– Rośnie nam armia gwarków. Jako że postanowiliśmy, że kolejne figury odsłaniać będziemy zawsze w Barbórkę – tradycji dopełniliśmy mimo pandemii. Jednak nie jest to nasze ostatnie słowo w temacie tej figury, myślę, że w lepszych czasach uczcimy to wydarzenie bardziej uroczyście – mówi burmistrz Arkadiusz Czech, dodając, że w budżecie na przyszły rok przewidziano już środki na dziewiątą figurę zdobiącą miasto.

Dotychczasowe gwarki stoją w centrum miasta (na Krakowskiej, w Rynku, koło dworca autobusowego, na Kaczyńcu i ul. Opolskiej ), w ubiegłym roku odsłonięto figurę w Reptach Śląskich, w 2018 roku w Bobrownikach Śląskich.

Galeria

W Starych Tarnowicach stanął kolejny gwarek!

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.