Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Nowy dzwon zabije jutro po raz pierwszy w Dzwonnicy Gwarków

Drukuj stronę
Drukuj

W maju tego roku stary pęknięty dzwon Dzwonnicy Gwarków został ściągnięty i od tego czasu ludwisarnia w Taciszowie odlewała jego wierną replikę. Ponadto firma z Krotoszynia wykonała serce i zawiesie. Dzwon po raz pierwszy zabrzmi jutro o 12.00 – podczas tegorocznej Barbórki.

Tarnogórska Dzwonnica Gwarków - widok z lotu ptaka

Nie wiadomo dokładnie, w którym wieku wybudowano Dzwonnicę Gwarków. Przez wiele lat wyznaczała ona górnikom początek i koniec szychty. W 1955 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej została przeniesiona na Plac Gwarków z okolic byłej kopalni odkrywkowej dolomitów Bobrowniki. Stary dzwon znajduje się w Zabytkowej Kopalni Srebra. Docelowo ma trafić do tarnogórskiego muzeum na wystawę. A nowy dzwon po raz pierwszy będzie można usłyszeć podczas tegorocznej Barbórki. W kolejnych latach ma symbolicznie obwieszczać początek i koniec sezonu turystycznego w Tarnowskich Górach.

Nowy dzwon zawisł w Dzwonnicy Gwarków

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.