Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Miasto porcelany z główną nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego!

Drukuj stronę
Drukuj

Muzeum w Tarnowskich Górach otrzymało nagrodę główną Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2019, ex aequo z Muzeum Historii Katowic, w kategorii wystawy. Nagrodzoną ekspozycją jest „Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla”.

Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach z filiżanką z serwisu Carnalla

Słynny serwis Carnalla można było oglądać od września 2018 roku do marca 2019 roku. Sprowadzony został do miasta z okazji 60-lecia Muzeum w Tarnowskich Górach. Cenna porcelanę wypożyczono z Muzeum w Bochum. Po raz pierwszy od 1844 roku, po 174 latach, serwis będący świadectwem industrialnej przeszłości miasta powrócił na pół roku do Tarnowskich Gór. 

Chyba żaden inny zestaw porcelanowy nie ma takiej wartości dla historii regionu jak Serwis Carnalla. Rudolph von Carnall – urzędnik i dyrektor szkoły górniczej w Tarnowskich Górach – otrzymał go w 1844 r. od swoich uczniów, kiedy po blisko 20 latach pracy na Górnym Śląsku przeprowadzał się do Zagłębia Ruhry.

Na 12 filiżankach, które stanowią komplet wraz z dzbankiem na herbatę, mlecznikiem i misą, znajdują się barwne miniatury z widokami obiektów związanych z tarnogórskim górnictwem. To budynki urzędu górniczego i szkoły górniczej, dom Carnalla, okoliczne kopalnie rud ołowiu oraz cynku, a także związane z nimi zakłady przeróbcze. Wizerunki te miały przypominać Carnallowi miejsca i osoby, z którymi był zawodowo związany. Dziś przypominają wszystkim o przodującej roli Tarnowskich Gór w procesie industrializacji regionu.

– Serwis Carnalla ze względu na to, że jest jedyny i niepowtarzalny, a przede wszystkim odnosi się do naszej lokalnej historii, budzi wielkie emocje. Jego fenomen polega na zamieszczonej na filiżankach  ikonografii – malowane ręcznie widoki industrialnych Tarnowskich Gór z połowy XIX w., które stanowią swoistą dokumentację ówczesnej fazy rozwoju górnośląskiego przemysłu – mówi Beata Kiszel, dyrektor muzeum. – To co działo się wokół tej wystawy, przyprawia mnie jeszcze o zawrót głowy – przyjazd  na wernisaż prof. Rainera Slotty, długoletniego dyrektora Deutsches Bergbau-Museum Bochum i autora publikacji „Das Carnall-Service als Dokument des Oberschlesischen Metallerzbergbaus”, liczne wykłady, warsztaty malowania na porcelanowych filiżankach, lekcje muzealne oraz poetyckie zakończenie wystawy. Dziękuję wszystkim, z którymi w tym czasie współpracowałam. Nie będę wymieniać z imienia i nazwiska, by nie daj Boże kogoś pominąć. A było tych osób sporo. Tylko wspólnie działając możemy „sięgać gwiazd” – dodaje. 

O wystawie pisaliśmy też tutaj: https://tarnowskiegory.pl/2018/09/serwis-carnalla-na-60-lat-muzeum/

Filiżanka z serwisu Carnalla
Gablota z serwisem Carnalla. W tle oglądający wystawę.
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.