Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

W głąb województwa śląskiego i Tarnowskich Gór!

Drukuj stronę
Drukuj

Podziemne obiekty są nierozerwalnie związane z istnieniem gatunku ludzkiego. Zwiedzanie i ciągłe odkrywanie podziemnych obiektów jest ciekawą lekcją historii. Szczególnie w województwie śląskim. Z jednej strony obiekt turystyczny Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, z drugiej tajemnicze podziemia w Świerklańcu, a do tego jeszcze nieznany bunkier dający schronienie w przypadku ataku nuklearnego w Tarnowskich Górach. Łączy je właśnie Śląsk.

Odkryć tajemnice regionu - stopklatka z filmu
O podziemiach opowiedzieli: Marek Panuś, Halina Girycka, Janusz Frystacki i Teodor Segiet. Autorki dziękują za udostępnienie podziemi i możliwość realizacji zdjęć: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Urzędowi Gminy Świerklaniec, Parafi Chrystusa Króla w Świerklańcu i Salezjańskiemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Tarnowskich Górach.

Za pomoc pod ziemią podziękowania kierują również do: Krzysztofa Stręciocha i Benedykta Guzego. Zdjęcia z drona wykonał Konrad Wojciech Samorodny.

– Nie pytajcie, jak to zrealizowałyśmy w miesiąc i to w czasach pandemii. Jednak bez tych wszystkich osób na pewno nie byłoby to możliwe – mówią dziennikarki na co dzień związane z lokalną telewizją TG Stacja – Barbara Zwalińska i Weronika Herzog.
Film powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Zobaczcie!

Film

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.