Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Srebrne Skrzydło 2020 dla Mariana Sasa!

Drukuj stronę
Drukuj

Tradycyjnie dziś powinna odbyć się ceremonia wręczenia wyróżnienia statuetką Srebrnego Skrzydła przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla miasta, które swoją działalnością i osobowością podnoszą jego prestiż, a w szczególności przyczyniają się do rozwoju oraz upowszechniania jego dorobku, historii i tradycji. Z powodów sanitarnych impreza została odwołana, wyróżnienie jednak przyznano. W tym roku nagrodę odebrałby Marian Sas ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Srebrne Skrzydło dla Mariana Sasa

– Ludzie tacy jak Pan Marian sprawiają, że wszyscy tarnogórzanie dostają czasami skrzydeł, srebrnych skrzydeł – żartobliwie mówi Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór, komentując wyróżnienie, które trafi wkrótce w ręce wieloletniego członka i jednego z głównych „pociągowych” Stowarzyszenia. To zresztą ono zawnioskowało o nagrodę dla pana Mariana. Powodów do najważniejszego dla tarnogórzan wyróżnienia jest bez liku: Marian Sas otrzymuje Skrzydło m.in. za wieloletnie zaangażowanie w przekazywaniu fachowej wiedzy o podziemiach Tarnowskich Gór i jego zabytkach, aktywne uczestnictwo w pracach SMZT, zwłaszcza przy opracowaniu wniosku o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO podziemi tarnogórskich, a także promowanie dziedzictwa kulturowego Tarnowskich Gór.

– Marian jest ojcem dziesiątek tarnogórskich eksploratorów czyli osób, którzy cały czas badają nasze podziemia – mówi Zbigniew Pawlak, szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, wskazując, że wyróżniony przez ponad 50 lat kierował sekcją ochrony i penetracji podziemi, był przewodnikiem PTTK, pomagał też rozwijać skansen maszyn parowych.

Dowodem na zasługi i niezwykłą sprawność organizacyjną pana Mariana niech będzie fakt, że przez wiele lat był odpowiedzialny za zapewnienie sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego oraz organizację pokazów sztucznych ogni w czasie Gwarków, od 1976 jest aktywnym przewodnikiem po naszej kopalni, organizatorem wielu rajdów, sprowadzał też eksponaty do tarnogórskiego muzeum. Z jego umiejętności i wiedzy korzystały przez lata nie tylko Tarnowskie Góry: przez lata współpracował m.in. z kopalnią soli w Wieliczce, Kopalnią Złota w Złotym Stoku, Jaskinią Wierzchowską i podziemiami w dolnośląskim Walimiu.

– Jest człowiekiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Zbigniew Pawlak.

 

W poprzednich latach laureatami Srebnych Skrzydeł zostali m.in. rzeźbiarz Jerzy Lisek oraz trener lekkoatletyki Marek Christ, Klaudiusz Siwiec – prezes IPH w Tarnowskich Górach, publicysta Jan Cofałka i Tadeusz Torbus, lekarz, wieloletni radny i działacz społeczny.

 

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.