Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Pandemia – nowe obostrzenia

Drukuj stronę
Drukuj

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wprowadzono kolejne obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa.

KPRM - etapy zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19

Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury. Teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, by zmniejszyć ruch społeczny. 

Rozszerzono nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużono okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Ograniczenia nie obejmą przedszkoli i żłobków. 

Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczony zostanie dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – 500 zł.

Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.

Handel – w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

– Wiele instytutów przestrzega o kolejnych falach pandemii. Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gosp. w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu – mówił premier. – Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness – dodał.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

– Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – zaapelował premier. – Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli rownież ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło – dodał. 

KPRM - etapy zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19 - szczegóły
KPRM - progi etapów bezpieczeństwa w związku z COVID-19
Refinansowanie kosztów sprzętu elektronicznego potrzebnego do nauczania dla nauczycieli do wysokości 500 pln
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.