Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Nagrody w dziedzinie kultury 2020

Drukuj stronę
Drukuj

Katarzyna Strzałkowska, Anna Gołkowska-Dymarczyk, Alicja Pacześniak-Słota i Bartłomiej Kwiatkowski laureatami Nagród Burmistrza Miasta w Dziedzinie Kultury za rok 2019.

Nagrody Kultura 2020 - infografika

Katarzyna Strzałkowska otrzymała nagrodę (choć z powodów epidemiologicznych wszystkie cztery wyróżnienia wręczone zostaną później) za działalność w dziedzinie animacji kultury.  Ta nauczycielka w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym jest organizatorem wielu wydarzeń o charakterze szkolnym, ale i ogólnomiejskim, a nawet regionalnym: konkursu krasomówczego im. Korfantego i inicjatorem tarnogórskiego Orszaku Trzech Króli . Poza tym jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Dziedzictwo, opiekującego się m.in. zabytkowym kościółkiem św. Marcina, w którym za jego sprawą organizowanych jest wiele koncertów, plenery i inne imprezy. Dzięki stowarzyszeniu świątynię od kilku lat można oglądać przez cały rok zwiedzając ją z przewodnikiem.

Anna Gołkowska-Dymarczyk została wyróżniona  za działalność w dziedzinie animacji kultury. Absolwentka polonistyki i judaistyki zajmuje się m.in. porządkowaniem i katalogowaniem cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach, od 2012 roku – a od 2017 jako prezes – związana jest ze stowarzyszeniem Góry Kultury, które corocznie organizuje w mieście wiele ciekawych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Wśród dotychczasowych dokonań laureatki można wymienić współpracę przy organizacji Dni Kultury Ulicznej, Ulicy (od)nowa, przeglądów kina niemego z akompaniamentem granym na żywo „Muzyka na Plan“, Nocy Świętojańskiej, kameralnych, muzyczno-tanecznych obchodów Święta Niepodległości oraz ostatnio – szczególnie w roku pandemii, kiedy udało się jednak dopiąć organizacji – Teatralnego Parkowania.

Alicja Pacześniak-Słota nagrodzona za wyróżniające się działania w roku 2019. W sierpniu, w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, wraz ze stworzonym przez siebie zespołem Śląskie Smyki, wzięła udział w obchodach upamiętniających to powstanie w Mysłowicach, gdzie ono się rozpoczęło.
Zespół towarzyszył znanemu muzykowi Czesławowi Mozilowi. Pani Pacześniak-Słota jest nauczycielką w tarnogórskiej Szkole Muzycznej, której uczniowie i absolwenci tworzą wspomniany zespół Śląskie Smyki.
Rok 2019 był też rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy RP a Królestwem Danii. Na zaproszenie duńskiej Ambasady oraz Czesława Mozila tarnogórskie Śląskie Smyki zabrzmiały w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wśród gości honorowych imprezy byli następca tronu Danii, książę Fryderyk z małżonką. Założony i prowadzony przez Alicję Pacześniak-Słota zespół zabrzmiał także kilkukrotnie w Tarnowskich Górach, m.in. podczas Festiwalu im. Józefa Szweda.

Bartłomiej Kwiatkowski otrzymuje nagrodę za upowszechnianie kultury muzycznej w Tarnowskich Górach. Robi to od lat jako założyciel i dyrygent zespołu In Tempore, z którym zrealizował m.in. nagranie dwóch wydawnictw płytowych. Pan Bartłomiej jest także organistą w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, gdzie często organizuje recitale organowe. Przez trzy lata prowadził warsztaty muzyczno-liturgiczne, a obecnie kontynuuje działalność instruktorską w zakresie nauki gry na organach, fortepianie oraz na gitarze. Nic dziwnego więc, że to właśnie on koncertował z okazji 90-lecia budowy organ w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła, podczas promocji książki o Bractwie św. Barbary w Tarnowskich Górach oraz podczas uroczystości 65-lecia działalności SMZT. Na tym jednak nie koniec muzycznej aktywności tarnogórzanina: występuje on także w kilku zespołach wokalno-instrumentalnych: chór Fresco, Schola Eucharistica, Zakochani, Nowak&Kwaitkowski Acoustic Duo.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.