Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Stojaki się montują. Koncepcja Roweru Metropolitalnego już wkrótce!

Drukuj stronę
Drukuj

Pod Ratuszem pojawiły się dziś nowe stojaki rowerowe. Kolejne zamontowane zostaną obok budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2, przy filii TCK w Opatowicach oraz na skrzyżowaniu Jagodowej i Okrężnej w Pniowcu. Jednocześnie trwa projektowanie centrum przesiadkowego i 30 km tras rowerowych, które połączą dzielnice miasta z jego centrum. Prace ruszą najpóźniej w połowie przyszłego roku.

Nowe stojaki rowerowe pod Ratuszem

Montaż stojaków wykonano we współpracy z Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią, która pracuje aktualnie nad koncepcją tworzenia sieci wypożyczalni Roweru Metropolitalnego dla mieszkańców. Jako że wszelkie zmiany – również w nawykach mobilności – należy zaczynać od siebie pierwsi – już w lutym tego roku – na jednoślady przesiedli się urzędnicy z miast i gmin Metropolii. Przypomnijmy, gmina Tarnowskie Góry otrzymała 8 elektrycznych rowerów od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Poruszają się nimi pracownicy Straży Miejskiej oraz urzędnicy w trakcie wykonywania czynności służbowych. 

W przyszłości takimi rowerami poruszać będą mogli się mieszkańcy Tarnowskich Gór oraz innych śląskich i zagłębiowskich miast, bowiem GZM planuje tworzenie sieci wypożyczalni Roweru Metropolitalnego. Ma to się stać do 2022 roku. Docelowo ma to być jeden z największych tego typu systemów w Europie. 

– Dzięki uruchomieniu Roweru Metropolitalnego chcemy, żeby mieszkańcy uzyskali szeroki dostęp do zdrowego i ekologicznego środka transportu. W ten sposób chcemy również zachęcić do zmiany nawyków mobilnościowych, udowadniając wszystkim, że rower w mieście to znacznie efektywniejszy środek transportu na krótkie i średnie dystanse niż indywidualny samochód – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

W lipcu GZM podpisała umowę na stworzenie koncepcji Roweru Metropolitalnego, która odpowie na pytania, ile rowerów i jakiego rodzaju potrzeba, jaki model biznesowy będzie najbardziej korzystny i ile wypożyczalni powinno stworzyć system. Odpowiedzi poznać mamy już niebawem – bo w listopadzie. 

Projekt metropolitalny zbiega się w czasie z przystąpieniem Tarnowskich Gór do realizacji projektu polegającego na budowie centrum przesiadkowego wraz z siecią dróg rowerowych o wartości 53 mln zł. Centrum przesiadkowe zintegruje 4 środki transportu w Tarnowskich Górach: autobus, pociąg, samochód i rower.

– W ramach rozbudowy i zagospodarowania centrum przesiadkowego powstanie nie tylko parking typu „park&ride” na około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych, czy stanowiska „kiss&ride” z postojem do jednej minuty, ale także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, sześć miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania – mówi Piotr Korab, oficer rowerowy miasta. – Oprócz tego pojawi się setka zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych.

Planowana infrastruktura rowerowa będzie liczyła 28,2 km. Ponad to rewitalizacji zostanie poddany obszar miasta o wielkości 2,4 h pomiędzy Halą Targową a dworcem PKP. Powstanie także ponad 145 metrowy oświetlony tunel pieszo-rowerowy w nasypie kolejowym w rejonie ul. Częstochowskiej w kierunku ul. Lasowickiej. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to czerwiec 2023 roku.

Niebawem ruszą też prace związane z rewitalizacją części płyty Rynku. Tu także pojawią się stojaki rowerowe – zaplanowano ich 12. 

Więcej o Rowerze Metropolitalnym – TUTAJ. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.