Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

OZE – montaż instalacji rozpocznie się wiosną 2021 roku

Drukuj stronę
Drukuj

Pracownicy Urzędu Miejskiego zakończyli podpisywanie umów z mieszkańcami na montaż ekologicznych instalacji w ramach projektu „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg”. Łącznie zawarto 1 045 umów. Teraz czekamy na podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z Marszałkiem Województwa Śląskiego, które powinno nastąpić w połowie października br. – Szacujemy, że umowy z wykonawcami podpiszemy na początku pierwszego kwartału 2021 roku, a prace projektowe oraz montażowe rozpoczną się wiosną 2021 roku i potrwają do końca pierwszego kwartału 2022 roku – mówi Jarosław Wasążnik, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych.

oze odnawialne źródła energii | kolektory słoneczne podpisywanie umów zakończone.

Podsumowanie naborów uzupełniających 

Podpisane umowy to efekt naboru podstawowego z 2018 roku oraz przeprowadzonych w okresie od kwietnia do września 2020 roku 3 naborów uzupełniających

  1. 21 kwietnia – 8 maja. Nabór w pełnym zakresie dostępnych instalacji. Mieszkańcy złożyli 375 wniosków, w których wnioskowali o 483 instalacje.
  2. 1 czerwca – 30 lipca. Nabór na kotły na biomasę.
  3. 17 sierpnia – 4 września. Nabór na instalacje solarne, powietrzne pompy ciepła c.w.u. oraz kotły na biomasę.

W przypadku pierwszego naboru uzupełniającego kolejność czy też pierwszeństwo w złożeniu wniosku nie były gwarancją udziału w projekcie – o tym zadecydowało losowanie. Ostateczną kolejność na liście rezerwowej poznaliśmy 29 maja br. O tym, czy dany wniosek otrzyma dofinansowanie zależy liczba miejsc „zwolnionych” przez osoby znajdujące się na listach podstawowych, które utworzone zostały w 2018 roku. W kolejnych dwóch naborach uzupełniających, ze względu na małe zainteresowanie mieszkańców tymi typami instalacji, decydowała kolejność zgłoszeń.

Z list rezerwowych wybrano następującą ilość mieszkańców:

  • ïinstalacje fotowoltaiczne – 85,
  • ïinstalacje solarne – 40,
  • ïkotły na biomasę – 30,
  • ïpowietrzne pompy ciepła c.o. c.w.u – 22,
  • ïpowietrzne pompy ciepła c.w.u. – 11.

Łącznie – 188 

Harmonogram realizacji projektu

Po podpisaniu Umowy o dofinansowanie projektu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego możliwe będzie otwarcie przetargów oraz rozstrzygnięcie procedury w celu wyboru wykonawców instalacji odnawialnych źródeł energii. Szacujemy, że umowy z wykonawcami podpiszemy na początku I kwartału 2021 roku. Natomiast prace projektowe oraz montażowe potrwają do końca I kwartału 2022 roku. O kolejności instalacji będą decydowali wykonawcy.

– Przypominamy, że po wyłonieniu wykonawców, a tym samym określeniu dokładnych cen poszczególnych instalacji OZE, Urząd Miejski wzywał będzie mieszkańców do podpisania aneksów do umów – mówi naczelnik Wasążnik. – Ponadto istotnym jest, aby mieszkańcy oczekujący na montaż instalacji jako uczestnikami projektu nie montowali na terenie swoich nieruchomości instalacji OZE na własną rękę. Zgodnie z zapisami Regulaminu naboru deklaracji udziału w projekcie „nie przewiduje się wymiany obecnie eksploatowanych źródeł OZE na nowe, a także ich rozbudowy” – dodaje. 

 

Tabela Harmonogram realizacji projektu OZE

Wcześniejsze materiały:

OZE: losowanie listy rezerwowej

 

Odnawialne Źródła Energii – losowanie list

OZE: nabór dodatkowy na kotły na biomasę

OZE: kolejny nabór uzupełniający

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.