Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Witaj wrześniu – witaj szkoło!

Drukuj stronę
Drukuj

Około 4,5 tysiąca uczniów poszło dziś do gminnych szkół podstawowych po raz pierwszy od marca. Wśród naszych “szkolorzy” jest dziś pierwszaków 526, przedszkolaków jest natomiast około 1900.

Ten rok szkolny z powodu pandemii będzie wyjątkowy dla uczniów i nauczycieli. – Życzę Wam, aby ten rok stał się wyjatkowy nie ze względu na te ograniczenia, ale na ze wględu na wasze sukcesy, przygody i nowe osięgnięcia – życzy dziś uczniom Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Główną wytyczną względme szkół i przedszkoli jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny czyli częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Dlatego dla każdej grupy uczniów ma zostać przeznaczona jedna sala lekcyjna, do której będą dochodzić nauczyciele.

Wszystkie tarnogórskie szkoły są zazbepieczone przez miasto w środki higieniczne w postaci płynu dezynfekującego, rękawiczek, każdy naczuczyciel wyposażony jest także w przyłbicę. Niezależnie od tego dyrektorzy czekają na dostawy środków w ramach programu prowadzonego przez ministerstwa edukacji i zdrowia.

Ogólne zasady to jedno, każdy z dyrektorów szkół opracował na podstawie ministerialnych wytycznych własny regulamin postępowania. Dla przykładu Szkoła Podstawowa nr 12 w repeckim Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 bedzie dostępna dla uczniów tylko przez jedno wejście (o ile się da, jedno będzie na wchodzenie – drugie na wychodzenie z budynku), uczniowie – w miarę możliwości – nie będą zmieniać klas lekcyjnych. Jeśli będzie konieczność zmiany – po każdej pomieszczenie będzie dezynfekowane.

– Ograniczamy wchodzenie do szkoły i przedszkola osób postronnych – wyjaśnia Monika Dolnicka-Celary, dyrektorka ZSP nr 3 dodając, że nacisk kładziony jest również na ograniczenie wydawania posiłków na szkolnej stołówce. wszystko po to, abuy ograniczyć kontakt uczniów ze sobą. – Przerwa też nie będą wspólne dla wszystkich uczniów – klasy będą wychodzić z klas rotacyjnie,  a więc dzwonek nie dla wszystkich będzie oznaczał koniec lekcji – informuje dyrektorka z Rept Śląskich.

 

Powiązane:

ZTM uruchomił od 1 września dodatkowe połączenia autobusowe – więcej tu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.