Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Drukuj stronę
Drukuj

– Wolności nie można człowiekowi zabrać, bowiem wolność pielęgnuje się w sercu – mówił dziś podczas mszy odprawionej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła proboszcz ks. Piotr Kalka. Tym samym w Tarnowskich Górach uczczono dziś Dzień Kombatanta oraz 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po mszy burmistrz Arkadiusz Czech oraz reprezentanci organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów pod znajdującymi się na budynku kościoła tablicami pamięci. Organizatorami uroczystości, jak co roku, byli: Związek Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

81 rocznica wybuchu w naszym mieście II wojny światowej tak naprawdę minęła… wczoraj. Dlaczego nie dziś? W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku dywersanci niemieccy napadli na posterunek straży granicznej w Starych Tarnowicach. Atak został odparty, ale wczesnym, rankiem 1 września Wehrmacht natarł na miasto, które garnizon tarnogórski utrzymał do wieczora. W nocy z 1 na 2 września podjęto decyzję o ewakuacji wojska z miasta. Część żołnierzy pomogła w walkach w okolicy Tychów, reszta wycofała się w kierunku Niezdary. 

Przypomnijmy: 23 sierpnia 1939 roku stacjonujący w naszym mieście 3 Pułk Ułanów Śląskich wyruszył do Woźnik, gdzie 1 i 2 września stoczył przegrany bój w Niemcami. 3 września Pułk Ułanów walczył m.in. pod Szczekocinami, pod Pińczowem, Nowym Korczynem i w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Potem stoczyli bój pod Dereźnią Majdańską oraz Starym Majdanem i Nowym Majdanem. 19 września 1939 roku Pułk został rozbity w rejonie miejscowości Rogoźno, a jego dowódca został ranny.

20 września resztki pułku wraz z całą Krakowską Brygadą kawalerii skapitulowały w lesie koło miejscowości Ulowo. Pułk odrodził się jeszcze pod dowództwem AK w 1943 roku, ale ostatecznie 19 stycznia 1945 roku czyli pod koniec wojny został rozwiązany.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.