Premier Morawiecki w Zabytkowej Kopalni Srebra – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Premier Morawiecki w Zabytkowej Kopalni Srebra

Drukuj stronę
Drukuj

Między innymi o ciężkiej sytuacji turystyki w czasie pandemii i wyjątkowości jedynego górnośląskiego wpisu na listę Unesco rozmawiał z Zbigniewem Pawlakiem i Burmistrzem Tarnowskich Gór Arkadiuszem Czechem Premier RP Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej wizyty w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Premier, oprócz wizyty w nadziemnym muzeum, zjechał oczywiście do podziemi wraz z Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieroczorkiem i Izabelą Domogałą, Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego.
– Ten trud górniczy tutaj widać. Tu możemy zobaczyć jak wielką historię tworzyli nasi przodkowie. Pierwsze maszyny parowe, pierwsza rewolucja przemysłowa – to właśnie Tarnowskie Góry – powiedział Premier wskazując, że to u na górnicy wydobywali srebro, które docierało aż do Chin. –  To dziedzictwo przypomina o tym, jak ciężka była praca górników. Również dzisiaj praca górników jest ciężka. Dzisiejsze zasoby to np. innowacyjność – dodał Morawiecki zapraszając  wszystkich “w cudowne miejsce”, jak nazwał miasto i tarnogórską kopalnię.

– Kopalnia zabytkowa to jedyny obiekt UNESCO w województwie śląskim i jedyny w Polsce, który nie ma wsparcia z zewnątrz. Ponieważ przygotowywany jest Krajowy Plan Odbudowy, gdzie będą także środki na turystykę, zarząd województwa zgłosi kopalnię zabytkową, ale decyzje będą zapadały na szczeblu rządowym. Chodziło o to, by pokazać premierowi to, na co będziemy starali się pozyskać pieniądze. A tarnogórskie podziemia zrobiły na nim ogromne wrażenie i na pewno dobrze je zapamięta – powiedziała Tygodnikowi Gwarek Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.