Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Z notatnika Agricoli – wystawa na Rynku otwarta

Drukuj stronę
Drukuj

– 9 lipiec 2017, 13.09 – sukces dla Tarnowskich Gór, dla Górnego Śląska, dla Polski, dla świata. Górnictwo i początki naszego miasta mogły wyglądać tak, jak przedstawione na tych rycinach. To górnictwo miało wpływ na rozwój Europy i świata, a Tarnowskie Góry do tego się przyczyniły. To jest ta ziemia, którą naprawdę można nazwać kolebką górnictwa środkowej Europy. Bądźmy dumni z tego, że mieszkamy tutaj, że mamy takie zabytki. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy mieszkańcami Tarnowskich Gór i nie zapominajmy o zwiedzaniu Zabytkowej Kopalni Srebra i sztolni, bo za każdym razem możemy zobaczyć tam coś nowego – mówił dziś Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, podczas otwarcia na Rynku wystawy “Z notatnika Agricoli czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach Śląsko-krakowskich”.


 

Otwarcie wystawy "Z notatnika Agricoli czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach Śląsko-krakowskich"

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Środa, 8 lipca 2020

Galeria

Wystawa wypożyczona z Muzeum Miasta Jaworzna prezentuje  proces eksploatacji, zalegających na pograniczu śląsko-krakowskim złóż kruszcowych, z uwzględnieniem ich wytopu i obróbki w warsztatach rzemieślniczych. Prezentacja będzie także atrakcją towarzyszącą obchodom 236. rocznicy odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine zwanym – z uwagi na fakt, że  przez ponad sto kolejnych lat z tej okazji organizowane były w Mieście Gwarków w okolicach 16  lipca Bergfesty  czyli święta górnicze – “Barbórką w środku lata” (więcej o imprezie tu).

Inspirację wystawy stanowi ikonografia z dzieła Georgiusa Agricoli “De Re Metallica”, obrazuje ona zwyczaje oraz procesy technologiczne górnictwa i hutnictwa metali.

– Cieszę się, że ta wystawa została otwarta na tarnogórskim Rynku, w dodatku na przeciw wystawy mówiącej o tym, że tu zaczęła się Solidarność. Tu zaczęło się górnictwo, tu zaczęło się wszystko – mówił podczas otwarcia burmistrz Arkadiusz Czech.

Ekspozycja będzie prezentowana do końca  lipca na płycie tarnogórskiego Rynku. 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.