Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Jesion niestety do wycinki

Drukuj stronę
Drukuj

Gmina przystąpiła do wycinki starego jesionu przy ul. Staffa. Stan drzewa pogarszał się z roku na rok, aż zaczęło ono zagrażać bezpieczeństwu przechodniów i kierowców. W czerwcu minionego roku, po opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zniesiono ochronę prawną drzewa, które tym samym przestało być pomnikiem przyrody.

Jeszcze w 2013 roku, w celu zachowania pomnika przyrody, gmina przeprowadziła zabiegi pielęgnacyjne w obrębie jesionu i usunęła posusz z korony drzewa. Przez kolejne lata prowadzono monitoring stanu zachowania pomnika przyrody. Z roku na rok stan zdrowotny drzewa jednak się pogarszał, czego objawem było wczesne zrzucanie liści i wytrącanie się posuszu w koronie. Kolejne oględziny prowadzono wiosną i jesienią 2017 roku. Kolejne badanie drzewa jesienią 2018 roku potwierdziły zły stan fizjologiczny jesionu, w tym posusz w szczytowych partiach korony i ubytek w części przyziemnej pnia. Stwierdzono również, że prawdopodobną przyczyną złego stanu drzewa jest zamieranie systemu korzeniowego, co z kolei może skutkować jego wywrotem.

W czerwcu 2019 roku radni Rady Miejskiej, po uzgodnieniu z RDOŚ, podjęli uchwałę o zniesieniu ochrony prawnej drzewa. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców zdecydowano o wycince jesionu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.