Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zanim powstanie centrum przesiadkowe – bezpłatny parking pod dworcem!

Drukuj stronę
Drukuj

Od niedawna parking przed dworcem PKP jest bezpłatny. Wszystko dzięki temu, że teren od kolei wydzierżawiło miasto. To duże udogodnienie do kierowców lecz przypomnijmy – docelowo parking zniknie, bowiem w powyższym miejscu pojawi się centrum przesiadkowe typu „park&ride” na około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz stanowiska „kiss&ride” z postojem do 1 minuty.

Poza miejscami parkingowymi w ramach inwestycji powstanie także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania. Oprócz tego pojawi się setka zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. Centrum będzie częścią budowy infrastruktury rowerowej przewidującej budowę w mieście blisko 30 km tras rowerowych.

Wczoraj burmistrz Arkadiusz Czech podpisał wstępną umowę kupna terenu przy dworcu PKP, na którym powstanie centrum przesiadkowe. Przetargi na projektowanie tras i całej infrastruktury już się kończą. Wykonawcy wszystkich etapów inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” mają rok na zaprojektowanie inwestycji. Gotowym centrum przesiadkowym powinniśmy się cieszyć w czerwcu 2023 roku.

Budowa 28,2 km infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszo-rowerowego o łącznej długości ok. 146 m.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.