Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Nowe czujniki i miliony na ekologię

Drukuj stronę
Drukuj

Dwa kolejne czujniki Airly zamontowano właśnie w Tarnowskich Górach. Sponsorem urządzeń do pomiaru stanu powietrza jest firma Veolia Południe. Nowe czujniki pojawiły się na Zabytkowej Kopalni Srebra oraz przy ul. Grzybowej w Sowicach. Gmina sukcesywnie prowadzi działania mające na celu ograniczenie smogu – łączny koszt wszystkich działań to aktualnie około 120 mln zł! Projekt montażu czujników do pomiaru stanu powietrza realizuje Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Odczyty wszyskich – trzynastu już – czujników Airly można na bieżąco śledzić online na stronie: https://airly.eu/map/pl/ , na głównej stronie Urzędu Miejskiego oraz korzystając z aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach AppStore i GooglePlay. 

Czujniki Airly poza poziomem zanieczyszczeń mierzą także ciśnienie, wilgotność i temperaturę. 

Znajdują się w następujących miejscach:

 • Rynek
 • Pałac w Rybnej
 • Park Wodny
 • Lasowice (Przedszkolne nr 5, ul. Leśna 6),
 • Osada Jana (Przedszkole nr 9, Zaciszna 11),
 • Sowice (Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Słowackiego 34
 • Strzybnica (Tęczowe Przedszkole nr 24, ul. Strzybnicka
 • Pniowiec (Zespół szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Jagodowa 72
 • Opatowice (Filia TCK, ul. Pastuszki 9)
 • Stare Tarnowice (Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Janasa 11
 • Repty Śląskie (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Żeromskiego 64).
 • Zabytkowa Kopalnia Srebra
 • Sowice – ul. Grzybowa 90

Przypomnimy, pierwsze czujniki wraz Eko-Patrolem i badaniem jakości spalin i powietrza za pomocą dronów pojawiły się w naszym mieście w 2017 roku w ramach pilotażowego programu „Hajcujymy nie trujymy”.

Gmina sukcesywnie prowadzi działania mające na celu ograniczenie smogu. Wraz z dofinansowaniem unijnym oraz środkami z Metropolii wydamy łącznie około 30 mln zł na termomodernizację 14 szkół miejskich. 12 z nich doczekało się już docieplenia, wkrótce remont w dwóch ostatnich – 9 i 10.

Kończy się termomodernizacja budynków komunalnych w Sowicach warta prawie 10 mln zł oraz trwa (podzielona na 2 etapy) termomodernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Bytomskiej, Cebuli, Mickiewicza, Wyspiańskiego – jej koszt to prawie 3 mln zł.

Około 1000 ekologicznych instalacji, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary pojawi się w najbliższej przyszłości w 760 tarnogórskich gospodarstwach domowych w ramach projektu Odnawialne Źródła Energii. Ich wartość to około 20  mln zł.

57 mln zł to z kolei koszt „Rozbudowy centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry”. 48 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie UE. Aktualnie trwają ostatnie procedury przetargowe (część umów już podpisano), a prace toczyć będą się w od początku 2021 roku do czerwca 2023 roku. W ramach projektu przewidziano rozbudowę i zagospodarowanie centrum przesiadkowego integrującego Dworzec Autobusowy i Dworzec PKP oraz budowę ponad 28 km dróg rowerowych i infrastruktury towarzyszącej. Główne cele inwestycji to połączenie trasami rowerowymi dzielnic z centrum miasta oraz zachęcenie kierowców do pozostawienia auta w centrum przesiadkowym i skorzystania z komunikacji miejskiej.

Tarnogórscy urzędnicy poruszają się po mieście w ramach załatwiania spraw służbowych ekologicznymi rowerami elektrycznymi, planowane jest także stworzenie sieci wypożyczalni Roweru Metropolitalnego – Metropolia zakłada realizację tego przedsięwzięcia do 2022 roku.

Veolia Ciepło zlikwidowała już dziesiątki lokalnych kotłowni, nieustannie rozwija sieć CO, jako gmina od 2006 roku realizujemy program PONE – wymieniliśmy już blisko tysiąc źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych.

W tym roku rozpoczęliśmy wysiewanie w mieście łąk kwietnych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.