Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Rada Miejska uchwaliła ulgi dla przedsiębiorców

Drukuj stronę
Drukuj

Pomoc miasta dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych oraz pozostałych podatników w związku z epidemią COVID-19 była jedną z najważniejszych decyzji podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Burmistrz Miasta skierował do Radnych Rady Miejskiej projekty uchwał w prawie zwolnień i innych ulg w podatkach oraz zapłaty zobowiązań cywilnoprawnych. Pomoc skierowana jest do przedsiębiorców działających na terenie naszego miasta, organizacji pozarządowych oraz pozostałych podatników.

– Wsparcie w największym zakresie dotyczy przedsiębiorców, szczególnie tych dotkniętych przymusowym ograniczeniem działalności z powodu epidemii COVID-19 – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza miasta ds. gospodarczych. – Każdy przedsiębiorca, którego objął zakaz działalności może uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości za okres od kwietnia do czerwca br. Niezależnie od zwolnień w podatku przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach gminnych i dzierżawiących gminne nieruchomości, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu mogą ubiegać się o częściowe umorzenie (do 81%) należności czynszowych – dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w okresie epidemii, ale odczuli jej skutki w postaci spadku przychodów, mogą ubiegać się o odroczenie podatku za maj i czerwiec br. W przypadku czynszów również możliwe jest uzyskanie odroczenia płatności lub wstrzymanie windykacji tych zobowiązań nawet do końca br.

Zwolnieniami z podatku na 3 miesiące objęte zostały również organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Organizacje te mogą zostać objęte zwolnieniem dotyczącym nieruchomości, które zajmują u innych podmiotów, co pozwoli na zmniejszenie ich płatności za wynajmowane lokale.

Wszystkich podatników, nie tylko tych będących przedsiębiorcami, obejmuje proponowane zwolnienie z opłaty prolongacyjnej, która do tej pory była naliczana w przypadku uzyskania odroczenia terminu płatności lub rozłożenia podatków na raty.

Należy podkreślić, że niezależnie od ulg wymienionych powyżej, związanych bezpośrednio ze skutkami epidemii COVID-19, które podjęto na podstawie specjalnych ustaw, podatnicy najemcy i dzierżawcy mogą starać się o ulgi na zasadach ogólnych dotychczas obowiązujących.

Dla wyjaśnienia: przez pogorszenie płynności finansowej rozumie się spadek przychodów z działalności gospodarczej nie mniejszy niż 25% za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku w stosunku do średniomiesięcznego przychodu uzyskanego w 2019 roku.


 

Uchwała w sprawie udzielenia przez Gminę Tarnowskie Góry zwolnień z podatku od nieruchomości

Uchwała Nr XXI/229/2020 z dnia 29 kwietnia 2020 r. ogłoszona na stronie internetowej BIP:

https://www.bip.tarnowskiegory.pl/a,89060,uchwala-nr-xxi2292020-rady-miejskiej-w-tarnowskich-gorach-z-dnia-29-kwietnia-2020-r-w-sprawie-udziel.html

  1. w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19:

Uchwała Nr XXI/228/2020 z dnia 29 kwietnia 2020 r. ogłoszona na stronie internetowej BIP: https://www.bip.tarnowskiegory.pl/a,89061,uchwala-nr-xxi2282020-rady-miejskiej-w-tarnowskich-gorach-z-dnia-29-kwietnia-2020-r-w-sprawie-przedl.html

Szczegółowe informacje – wraz z formularzem wniosku – w uchwale (załącznik poniżej).

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.