Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Rozlicz podatek w swoim mieście – #najlepiejwTG

Drukuj stronę
Drukuj

Udział w podatkach to znaczące źródło pieniędzy w budżetach samorządów. Aż 24,02 procenta budżetu Tarnowskich Gór stanowią wpływy z podatków PIT i CIT. Sam dochód z PIT to 80 mln zł. Dochód z CIT – dodatkowe 3 mln zł. Pieniądze z trafiającego do gminy podatku PIT przeznaczane są m.in. na miejskie inwestycje, pomoc społeczną i edukację. Jeśli mieszkacie w Tarnowskich Górach nie zapomnijcie zadbać o to, by Wasze podatki trafiły do budżetu naszego miasta. Płacąc podatki w swoim miejscu zamieszkania wspieracie lokalną społeczność, decydujecie o realizowanych w mieście przedsięwzięciach, inwestujecie w szkoły i przedszkola, w których uczą się Wasze dzieci.

Do samego rozliczenia się w miejscu zamieszkania nie potrzeba wiele. W deklaracji należy jedynie wpisać swój aktualny adres i rozliczenie PIT wysłać do urzędu skarbowego w mieście, w którym zamieszkujemy (adres zameldowania nie jest w tym przypadku istotny). Jeżeli robimy to przez internet, przyporządkowanie odpowiedniego urzędu skarbowego nastąpi automatycznie.

Procedura rozliczenia podatkowego jest bardzo uproszczona. 

– Nie obowiązuje nas miejsce zameldowania, lecz miejsce, w którym mieszkamy. Natomiast o miejscu zamieszkania nie decyduje urzędnik, tylko decyduje ten, kto rozlicza PIT – mówi Mariusz Konopka, skarbnik miasta. – Należy także przekazać swojemu pracodawcy informację o zmianie miasta, w którym odprowadzamy podatek – dodaje. 

Regulacje dotyczące wyboru miejsca, w którym chcemy się rozliczyć dotyczą zarówno osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, umowach o pracę oraz przedsiębiorców.

– Zachęcamy to rozliczania podatku za pomocą e-deklaracji. Po zalogowaniu się na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ zobaczyć możemy przygotowane przez Urząd Skarbowy rozliczenie naszego podatku i wprowadzić tam ewentualne zmiany. Jeżeli ktoś nie chce wprowadzać żadnych zmian, nie musi nic robić, a PIT zostanie rozliczony – mówi Grażyna Kmiecik z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. – Elektroniczne rozliczenie podatku korzystne jest także z innego, poza wygodą, względu – państwo ma maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku złożenia papierowej deklaracji jest to 3 miesiące – dodaje. 

Podatek rozliczyć można najpóźniej 30 kwietnia!

Link do e-deklaracji: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Formularze, które osobiście można zanieść do Urzędu Skarbowego do pobrania: https://www.podatki.gov.pl/formularze-do-druku/

Pozostałe podatki – e-deklaracje i formularze: https://www.slaskie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-katowicach/informacje-podatkowe-i-celne/pit

#najlepiejwTG #efekttg #ilovetg 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.