Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

OZE: podpisywanie umów wstrzymane, nabór uzupełniający przesunięty

Drukuj stronę
Drukuj

W związku ze stanem epidemii i wynikającymi z tego ograniczeniami w kontaktach bezpośrednich oraz ograniczeniem działania Urzędu Miejskiego (zamknięcie dla petentów poza nagłymi przypadkami) wstrzymane zostało podpisywanie umów z mieszkańcami na dofinansowanie i montaż urządzeń wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii.

– W tej chwili podpisanych na ponad 1000 umów podpisanych jest około 350, w sprawie weryfikacji pozostałych zgłoszeń i umów kontaktować będziemy się z mieszkańcami telefonicznie – zapowiada Jarosław Wasążnik, kierownik miejskiego Biura Strategii i Funduszy Zewnętrznych. Potem mailowo wysyłane będą wzory umów, ich dostarczanie do urzędu będzie polegać na wrzuceniu ich do urny ustawionej przed Ratuszem.

Nabór uzupełniający z w powodów epidemiologicznych jest przesunięty i odbędzie się nie wcześniej niż w połowie kwietnia. – O jego terminie będziemy informować – zapowiada Wasążnik.


 

Przypominamy, że dzięki 52 mln zł unijnej dotacji na projekt, któremu liderujemy, w naszym mieście będzie do rozdysponowania około 20 mln zł na montaż odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu  w naszej gminie możliwy będzie montaż ponad 1000 instalacji takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary.

Tarnogórzanie, a także mieszkańcy 10 gmin partnerskich, którzy wezmą udział w projekcie, otrzymają instalacje OZE zamówione w przetargu organizowanym przez gminę i to gmina przez 5 lat po zakończeniu projektu będzie ich właścicielem. Po zakończeniu trwałości projektu instalacje zostaną przekazane na własność mieszkańcom.

Przypominamy: mieszkańcy zapłacą tylko 30 procent kosztów instalacji (szacunkowe kwoty podajemy poniżej).

Wybór projektu do dofinansowania oznacza, że gmina po podpisaniu umowy o dofinansowanie będzie miała możliwość realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia, w którym w pierwszej kolejności wezmą udział mieszkańcy składający deklaracje udziału w projekcie w I kwartale 2018 roku. W projekcie jest obecnie 760 nieruchomości z 1034 instalacjami.

Proces podpisywania umów organizacyjno – finansowych z mieszkańcami już się rozpoczął. W trakcie tego procesu – w razie rezygnacji niektórych mieszkańców z udziału w projekcie – ogłoszony zostanie również nabór uzupełniający.

Przetargi na poszczególne instalacje mają zostać ogłoszone wiosną . – Trzeba przy tym się z tym liczyć, że wyłonienie wykonawców i realizacja instalacji u mieszkańców nastąpi dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Marszałkiem co nastąpi najpóźniej  do końca sierpnia 2020 roku – informuje Jarosław Wasążnik, kierownik miejskiego Biura Strategii i Rozwoju Miasta.

To oznacza, że wykonawców instalacji powinniśmy znać na przełomie września i października 2020 roku. – Zakładamy, że pierwsze prace projektowe ruszą w IV kwartale br. a prace montażowe będą trwały od początku 2021 roku do kwietnia 2022 roku – zapowiada Wasążnik

Instalacje będą finansowane w około 70% ze środków UE, natomiast pozostałe około 30% stanowił będzie wkład własny mieszkańców. Ostateczne wartości instalacji poznamy po wyłonieniu ich wykonawców.

——————-

Szacunkowe koszty zakupu i montażu instalacji:

– instalacja fotowoltaiczna (moc Pi 3,92 kW czyli średnia wielkość dla domu jednorodzinnego) – 18 200 zł brutto  – wkład własny mieszkańca to około 3,900 zł

– solary – około 2300 zł wkładu własnego

– pompa ciepła co/cw – koszt 38 000 tys. zł – 8000 zł wkładu własnego

—————————–

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Zakup i montaż ilu instalacji przewiduje się w ramach projektu?

W projekcie jest obecnie 760 nieruchomości z 1034 instalacjami.

Kto może wziąć w nim udział?

W pierwszej kolejności wezmą udział mieszkańcy składający deklaracje udziału w projekcie w I kwartale 2018 roku, w razie rezygnacji niektórych mieszkańców z udziału – ogłoszony zostanie również nabór uzupełniający. Nabór uzupełniający planujemy uruchomić na początku kwietnia bieżącego roku.

Czy ci, którzy wpisali się na listę projektu w 2018 roku muszą zrobić to jeszcze raz?

Nie. W tej chwili rozpoczął się proces ponownej weryfikacji listy – w najbliższym czasie pracownicy Urzędu Miejskiego skontaktują się ze znajdującymi się na niej osobami.

Kiedy będzie konieczne wniesienia wkładu własnego?

Mieszkańcy będą wzywani do zapłaty bezpośrednio przed realizacją inwestycji.

Co z wykonanymi przez mieszkańców w 2018 roku audytami energetycznymi budynków?

Wszystkie są nadal ważne – były i nadal są podstawą i warunkiem do udziału w projekcie.

 

Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg.

Więcej o projekcie: tu i tu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.