Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Kolejnych sześć miejskich budynków do termodernizacji!

Drukuj stronę
Drukuj

Umowa o dofinansowanie do kompleksowej termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Bytomskiej, Cebuli, Mickiewicza, Wyspiańskiego w Tarnowskich Górach” podpisana!

– To kolejne z rzędu ekologiczne inwestycje w naszym mieście, ale przyznam, że za każda z nich cieszy mnie tak samo – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych, który w ubiegły piątek (13.03) w siedzibie katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z prezesem Funduszu Piotrem Bednarkiem Tomaszem podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji.

Dzięki umowie na unijne wsparcie zwiększy się efektywność energetyczna w wielorodzinnych komunalnych budynkach mieszkalnych, która prowadzić będzie do poprawy jakości powietrza na terenie miasta Tarnowskie Góry. Projekt zostanie w budynkach przy ul. Bytomskiej 9 i 13, Wyspiańskiego 17 i 22, Cebuli 20 oraz Mickiewicza 24.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 2 906 927,32 zł, kwota dofinansowania wynosi 2 100 086,72 zł.

Obecnie wszystkie wymienione obiekty cechują się nadmiernymi stratami ciepła przez niedocieplone przegrody zewnętrze, co skutkuje wysokim zapotrzebowaniem na energię końcową w budynkach.

– Dzięki tej inwestycji nie tylko poprawi się ich wygląd, ale efekt ekologiczny będzie podwójny – oprócz ograniczającej straty ciepła termomodernizacji podłączone zostaną do sieci ciepłowniczej, a to spowoduje likwidację działających prawie w każdym z mieszkań węglowych pieców centralnego ogrzewania – cieszył się  przy okazji styczniowego ogłoszenia decyzji Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór wskazując, że niektóre mieszkania w wymienionych budynkach mają jeszcze ogrzewanie oparte na piecach kaflowych.

Projekt będzie realizowany od maja 2020 do 31 grudnia 2021 roku, obecnie trwa procedura przetargowa na wykonanie prac.

W 2020 roku zrealizowane zostaną prace termomodernizacyjne w budynkach przy ul. Mickiewicza 24, Wyspiańskiego 17 oraz Cebuli 20. Natomiast w 2021 roku zaplanowano prace w budynkach przy ul. Bytomskiej 9 i 13 oraz Wyspiańskiego 22.

W zakres prac wchodzi kompleksowa termomodernizacja budynków w skład której wchodzi docieplenie ścian i stropodachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana instalacji C.O. oraz montaż nowych grzejników wraz z zaworami termostatycznymi. Ponadto każdy z budynków zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej.

Dofinansowanie w ramach poddziałania POIS.01.07.01. Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim, działania POIS.01.07.00 – Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego, Oś priorytetowa POIS.01.00.00 – Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.