Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Banach – wybitny, nieznany matematyk

Drukuj stronę
Drukuj

Uważany jest za trzeciego najwybitniejszego polskiego naukowca po Koperniku i Marii Curie – Skłodowskiej. Jego odkrycia porównywane są z teoriami Einsteina i Newtona. Matematyczne rozwiązania Stefana Banacha są podstawą dzisiejszej cyfryzacji i wykorzystywane m.in. w projektowaniu samochodów, konstruowaniu wieżowców, tomografii komputerowej, prognozowaniu pogody, regulowaniu ruchu na autostradach i rozwiązywaniu zagadek katastrof lotniczych. O wpływie teorii Banacha na współczesny świat nie wie 95% matematyków! Wiedzą za to uczniowie tarnogórskich szkół, którzy dziś wzięli udział w pokazie premierowym filmu „Banach. Między duchem a materią”.

Film opowiada o życiu Stefana Banacha, jego naukowych odkryciach i ich wpływie na pracę naukowców specjalizujących się w wielu dziedzinach wiedzy. Reżyserem obrazu jest Wiesław Saniewski, jeden z niewielu na świecie filmowców, którzy poza reżyserią ukończyli również studia matematyczne.

– Przed reżyserią skończyłem matematykę, a jako, że była dla mnie banalnie prosta, studiowałem także historię sztuki, kompozycję plastyczną, pisałem reportaże. Sądzę, że moje matematyczne wykształcenie spowodowało, że w 2015 roku otrzymałem propozycję stworzenia filmu o Banachu – mówił przez projekcją reżyser. – Jestem zadnia, że geniusz matematyczny tkwi w każdym, trzeba go tylko odkryć. A wiedza ta pomaga w wielu innych dziedzinach życia i nauki, także w tworzeniu filmów – dodał. 

Tarnogórska premiera filmu była póki co czwarta – po Krakowie, Wrocławiu i Chicago. Wkrótce film pokazany zostanie w Szwecji. W przyszłości prezentowany będzie w telewizji. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.